Przedstawicielki Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych kontynuują trzeci dzień pikiety Ministerstwa Zdrowia. Zarząd związku dziś ma zdecydować, czy rozpocznie ogólnopolski protest.
Wiceprzewodnicząca OZZPiP Longina Kaczmarska powiedziała PAP, że decyzja w sprawie protestu będzie znana po godz. 16.
"Podczas wtorkowych rozmów z minister Kopacz nie padły żadne deklaracje. Usłyszeliśmy, że ministerstwo monitoruje sytuację w szpitalach na Podbeskidziu, w których trwa protest, a rozmowy dyrekcji z protestującymi pielęgniarkami zostały zintensyfikowane" - powiedziała Kaczmarska.
Przedstawicielki zarządu OZZPiP spotkały się we wtorek wieczorem z minister zdrowia Ewą Kopacz. MZ w przesłanym PAP komunikacie podało, że podczas spotkania pielęgniarki zostały zaproszone do konsultacji pakietu ustaw, "jakie w najbliższych dniach przedstawi Ministerstwo Zdrowia, m.in. Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych".
Ponadto wymieniono się informacjami i omawiano sytuację w podbeskidzkich szpitalach. "W dwóch z nich jest blisko porozumienia protestujących pielęgniarek z dyrektorami szpitali. W pozostałych dwóch szpitalach rozmowy i negocjacje trwają" - poinformowało MZ.
Pielęgniarki domagają się interwencji resortu w sprawie koleżanek z Podbeskidzia. Gardias mówiła wcześniej PAP, że w przypadku braku reakcji resortu zdrowia, w środę zarząd związku ma podjąć decyzję o ogólnopolskim proteście.
Przewodnicząca regionu śląskiego OZZPiP Iwona Borchulska poinformowała PAP, że protest trwa obecnie w czterech szpitalach: w dwóch w Bielsku-Białej, w Żywcu i Międzybrodziu. Śląski OZZPiP przekształcił się w komitet strajkowy. To wyraz poparcia dla pielęgniarek protestujących od prawie dwóch tygodni w szpitalach na Podbeskidziu. Udział w proteście bierze kilkaset pielęgniarek, część z nich prowadzi protest głodowy.
Przedstawiciele zarządu woj. śląskiego zaznaczali, że płace w placówkach objętych protestem nie odbiegają od płac w innych szpitalach należących do samorządu. Decyzję o rozpoczęciu akcji uznali za zaskakującą. Władze regionu uważają, że protest pielęgniarek narusza przepisy ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Pielęgniarki odpowiadają, że mają opinię prawną o legalności strajku.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.