Premier Donald Tusk poinformował, że obradujący w środę w Budapeszcie przywódcy państw Grupy Wyszehradzkiej zadeklarowali gotowość wydania wspólnego komunikatu dotyczącego praw człowieka i praw mniejszości na Białorusi.
"Z dużą satysfakcją przyjąłem gotowość naszych partnerów z Grupy Wyszehradzkiej do wygłoszenia wspólnego komunikatu dotyczącego praw człowieka i praw mniejszości na Białorusi" - powiedział polskim dziennikarzom szef rządu.
"Jest rzeczą ważną, aby rząd Białorusi pamiętał, że warunkiem normalnej współpracy, także w ramach Partnerstwa Wschodniego, jest przestrzeganie przez rząd Białorusi praw człowieka, elementarnych zasad demokracji i praw mniejszości narodowych, i tutaj uzyskałem pełne solidarne wsparcie ze strony wszystkich uczestników spotkania" - dodał.
W ostatnim czasie reżim w Mińsku zaostrzył represje wobec działaczy nieuznawanego przez tamtejsze władze Związku Polaków na Białorusi. Władze białoruskie przejęły Dom Polski w Iwieńcu; Polacy, którzy zamierzali protestować w tej sprawie, byli zatrzymywani i skazywani na areszt.
Tak mówi premier Tusk. Opozycja wskazuje na wielką woltę, jakiej właśnie dokonuje.
Zgodnie z tegoroczną ustawą budżetową deficyt na koniec 2025 r. może wynieść ponad 288 mld zł.
To pierwszy taki nakaz wydany wobec dużej firmy technologicznej - podkreślił tygodnik "Nikkei Asia".
W wywiadzie dla Fox News ocenił, że porozumienie z Rosją na temat wojny "wyłania się".
UNICEF: przemoc wobec nieletnich przybiera często drastyczną postać.
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie