Szefowie klubów PiS i PO o konstytucji

Szefowa klubu PiS Grażyna Gęsicka zaproponowała w środę szefowi klubu PO Grzegorzowi Schetynie powołanie konwentu konstytucyjnego, który miałby wypracować propozycje zmian w ustawie zasadniczej. Szefowie obu klubów rozmawiali około 30 min.

PiS chce, aby w konwencie znalazło się 20 ekspertów wyznaczonych przez partie wchodzące do Sejmu, 10 przedstawicieli Senatu, trzech przedstawicieli rządu i trzech prezydenta, a także reprezentanci związków zawodowych, samorządów, naukowców i organizacji obywatelskich.

"Byłoby bardzo dobrze, gdyby dyskusja o konstytucji miała głęboki i prawdziwie obywatelski charakter. Zaproponowaliśmy panu przewodniczącemu powołanie wspólnie konwentu konstytucyjnego" - powiedziała dziennikarzom Gęsicka po środowym spotkaniu z szefem klubu PO.

Gęsicka zaznaczyła, że Schetyna "nie powiedział +nie+" pomysłowi PiS i zadeklarował przedstawienie go kierownictwu Platformy.

"Przyjąłem propozycję dochodzenia do powołania komisji konstytucyjnej. Jest temat do rozmowy. Czy coś więcej? Zobaczymy" - powiedział dziennikarzom Schetyna.

Według Gęsickiej, konwent miałby przedyskutować wszystkie propozycje zmian konstytucji, jakie się pojawią, w tym autorstwa PO i PiS.

"Wiadomo, że w tej kadencji Sejmu konstytucji nie uda się uchwalić. Oboje mieliśmy tego świadomość. Dobrze byłoby, żeby powstało forum, w którym w warunkach spokoju, pogłębionej refleksji możnaby wypracować rekomendacje, które ten, kto będzie rządzić może przyjąć i stworzyć dobry projekt konstytucji" - zaznaczyła.

Szefowa klubu PiS dodała, że jest zgoda co do tego, że obecna konstytucja jest "przestarzała" i powinna być zmieniona. "Czy to będzie całkiem nowy tekst, czy szerokie zmiany obecnego, to nie ma wielkiego znaczenia" - podkreśliła.

Schetyna poinformował dziennikarzy, że rozmawiał z Gęsicką też o projekcie PO, który zakłada powołanie fundacji politycznych.

Fundacje miałyby być rodzajem zaplecza eksperckiego funkcjonującego przy partiach politycznych. Środki na ten cel pochodziłyby m.in. z subwencji budżetowych.

"Platforma Obywatelska proponuje projekt ustawy o fundacjach partii politycznych. Ta ustawa mówi mniej więcej tyle, że każda z partii mogłaby powołać taką fundację finansowaną obowiązkowo z funduszy przeznaczonych na ekspertyzy, czy promocję partii. Mniej więcej jedna czwarta całego finansowania miałaby pójść właśnie na tego typu instytucje" - mówiła Gęsicka.

Według niej jednak, PiS nie jest zainteresowany pracami nad tym projektem. "Z naszego punktu widzenia ten projekt jest nieinteresujący, ponieważ ustawa powinna dawać nam nowe możliwości, a nie odbierać te, które mamy w świetle aktualnego prawa" - tłumaczyła szefowa klubu PiS.

"Pytanie jest, co takiego te fundacje nowego wnoszą do działalności partii politycznych, jeżeli wszystko to, co proponuje się i tak można robić, tylko bez fundacji: taniej, bo przez samą partię polityczną" - dodała Gęsicka.

Zainteresowanie projektem PO deklaruje za to Lewica. Jak mówił po wtorkowym spotkaniu ze Schetyną szef SLD Grzegorz Napieralski, jest zgoda - zarówno po stronie PO, jak i Lewicy - że powinien powstać wspólny projekt w sprawie powołania fundacji politycznych.

Schetyna powiedział, że w przyszłym tygodniu będzie się kontaktował z Gęsicką w sprawach, o których rozmawiali w środę.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
12°C Sobota
noc
11°C Sobota
rano
18°C Sobota
dzień
19°C Sobota
wieczór
wiecej »