Bieżąca współpraca dwustronna, bezpieczeństwo energetyczne, współpraca wojskowa, przemysłów obronnych oraz gospodarcza - to niektóre z tematów piątkowej, telefonicznej rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych Mike'em Pence'em.
Premier Morawiecki - jak poinformowało PAP Centrum Informacyjne Rządu - wskazał również na "silne więzi" łączące oba kraje. Wyraził nadzieję na utrzymanie dynamicznych kontaktów "na najwyższym politycznym poziomie".
Podczas rozmowy szef polskiego rządu podkreślał, że dla Polski kluczowe jest bezpieczeństwo - zarówno na poziomie obronnym, jak również bezpieczeństwo energetyczne. Jak oświadczył, z zadowoleniem przyjmujemy amerykańskie wsparcie dla dywersyfikacji źródeł energii, m.in. dostaw gazu z USA do Polski, w tym poparcie dla projektu Baltic Pipe. Morawiecki zaznaczył, że jest to tym bardziej istotne, ponieważ sektor infrastrukturalny, energetyczny, transportowy oraz IT to ważne obszary współpracy w kontekście Inicjatywy Trójmorza.
Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny, który umożliwi transport gazu ze złóż w Norwegii na rynki duński i polski, jak również do odbiorców w sąsiednich krajach. Planowany gazociąg, łączący polski i duński system przesyłu gazu ma być gotowy do października 2022 r.
Szef polskiego rządu i wiceprezydent USA rozmawiali również o Nord Stream 2 - gazociągu z Rosji do Niemiec, który przebiega przez Morze Bałtyckie. Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się temu projektowi.
Premier Morawiecki wskazywał również, że amerykańska obecność militarna w regionie jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa Europy i pokazuje transatlantycką jedność.
Mike Pence - jak podało CIR - w imieniu prezydenta USA Donalda Trumpa i własnym złożył gratulacje Mateuszowi Morawieckiemu w związku z objęciem przez niego urzędu premiera. Wiceprezydent USA przekazał również gratulacje z okazji z 100–lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
CIR poinformowało, że premier Morawiecki i wiceprezydent USA umówili się na rozmowy w Waszyngtonie; w najbliższym czasie zostaną ustalone szczegóły dotyczące spotkania. Jednocześnie wiceprezydent Pence przyjął zaproszenie przyjazdu do Polski.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.