Iran: Chamenei oskarża Arabię Saudyjską o zdradę muzułmanów

Najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei oskarżył we wtorek Arabię Saudyjską o zdradę muzułmanów, wskazując na rzekome powiązania Rijadu z Izraelem. Uznał również, że sprawa Palestyny to "główna kwestia" wyznawców islamu.

"Rządy, które pomagają Stanom Zjednoczonym i współpracują z syjonistycznym reżimem (w ten sposób Chamenei nazwał Izrael - PAP) w walce z muzułmańskimi braćmi, popełniają zdradę, tak jak robią to Saudowie" - powiedział irański przywódca podczas odbywającego się w Teheranie szczytu Unii Parlamentarnej Organizacji Współpracy Islamskiej (PUOICM).

Jak zaznaczyła AP, Chamenei odnosił się w ten sposób do medialnych doniesień o poszukiwaniu przez Rijad "ściślejszej współpracy z Izraelem, by stworzyć koalicję przeciwko Teheranowi". Działań takich jednak wypierają się Saudowie - wskazała agencja.

Chamenei zaznaczył również, że Iran jest gotów przyjąć "braterską postawę" wobec krajów, które były wobec niego wrogie, i wezwał do muzułmańskiej jedności i solidarności.

Przywódca ocenił, iż sprawa Palestyny jest "główną kwestią muzułmanów". Podkreślił, że Jerozolima "jest definitywnie" palestyńską stolicą.

"Opór przeciwko izraelskiej okupacji terytoriów palestyńskich przyniósł postęp; wierzę, że jeszcze wyda owoce" - dodał.

6 grudnia prezydent USA Donald Trump ogłosił decyzję o uznaniu Jerozolimy za stolicę państwa żydowskiego. 21 grudnia Zgromadzenie Ogólne ONZ w przyjętej rezolucji odrzuciło deklarację Trumpa.

Izrael uważa Jerozolimę za swą odwieczną i niepodzielną stolicę, z kolei Palestyńczycy chcą, by we wschodniej części miasta powstała stolica ich niepodległego państwa. Grudniowa decyzja amerykańskiej administracji, którą z radością powitały izraelskie władze, wywołała protesty muzułmanów na całym świecie.

Sunnicka Arabia Saudyjska i szyicki Iran od lat rywalizują o wpływy na Bliskim Wschodzie. W Jemenie koalicja pod wodzą Rijadu zwalcza wspieranych przez Iran rebeliantów Huti. Z kolei w Syrii Arabia Saudyjska popiera rebeliantów próbujących obalić prezydenta Baszara el-Asada, sojusznika Teheranu.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  20°C Wtorek
  dzień
  21°C Wtorek
  wieczór
  17°C Środa
  noc
  15°C Środa
  rano
  wiecej »