Zmarła czołowa pisarka SF i fantasy Ursula K. Le Guin

W wieku 88 lat zmarła w poniedziałek w Portland, w stanie Oregon, jedna z czołowych pisarek science fiction i fantasy Ursula K. Le Guin - poinformowała na koncie pisarki na Twitterze jej rodzina. Le Guin była również autorką esejów, wierszy i krótkich opowiadań.

Le Guin zyskała sławę wydaną w 1969 r. powieścią "Lewa ręka ciemności" (The Left Hand of Darkness), która w tym samym roku zdobyła nagrody Hugo i Nebula, jedne z najbardziej cenionych wśród twórców literatury fantastyczno-naukowej.

Powieść podejmuje jeden z ulubionych tematów pisarki, opisując fikcyjne społeczeństwo przyszłości, którego członkowie są zarówno mężczyznami, jak i kobietami. Ukazuje również zagrożenia ze strony tyranii, przemocy i konformizmu.

W 2014 r. pisarka zdobyła honorową nagrodę National Book Award. W wygłoszonym wówczas przemówieniu ostrzegała, aby kryterium zysku nie decydowało o tym, co jest dobrą literaturą.

Często krytykowała "komercyjną machinę bestsellerów i nagród", mimo że w 1997 r. była w finale kandydatów do jednego z najwyższych wyróżnień w świecie literatury - Nagrody Pulitzera. Było to osiągnięcie bardzo rzadkie dla twórcy literatury fantastycznonaukowej.

Najważniejsze dzieła Le Guin należą do trzech cykli: "Ekumena" (Ekumen), "Ziemiomorze" (Earthsea) i "Kotolotki" (Catwings). Książki z serii "Ziemiomorze" osiągnęły wielomilionowe nakłady i przetłumaczono je na 16 języków.

Le Guin urodziłą się w Berkeley w Kalifornii 21 października 1929 r. Wspominała, że miała szczęśliwe dzieciństwo, mimo że przypadło ono na czas Wielkiego Kryzysu. Letnie wakacje zawsze spędzała na łonie przyrody, poza miastem.

Interesowała się literaturą od wczesnej młodości. Już w wieku 11 lat próbowała publikować, ale jej propozycje zostały wówczas odrzucone przez wydawnictwo Amazing Stories. Jej najwcześniejsze utwory fantastycznonaukowe, z których kilka znalazło się w "Opowieściach orsiniańskich" (Orsinian Tales) i "Malafrena", były opowieściami o fikcyjnych krainach wyobraźni. Do swych zainteresowań literaturą fantastycznonaukową powróciła na początku lat 60. ub. wieku i zaczęła regularnie pisać i publikować.

W późniejszych latach Le Guin interesowała się również filmem i muzyką. W 1979 r. współpracowała przy filmowej adaptacji swojej książki "The Lathe of Heaven".

W prawie wszystkich utworach fantastycznonaukowych Ursuli Le Guin widać silny wpływ nauk społecznych, głównie socjologii i antropologii kulturowej, co umieszcza je w subkategorii znanej jako "soft science fiction". Autorka często używa motywu kultur pozaziemskich, by wypowiedzieć się o kulturze ludzkiej w ogólności, ze szczególnym uwzględnieniem roli płci. Le Guin aktywnie uczestniczyła w ruchu feministycznym.

Pisarka zawsze protestowała przeciwko zaszufladkowaniu jej jako wyłącznego twórcy książek fantastycznonaukowych. "Wiem, że nazywa się mnie pisarką SF. Każdy chce wtłoczyć mnie do jednego pudełka, podczas gdy w istocie przebywam w wielu" - powiedziała w jednym z wywiadów. 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
1°C Piątek
noc
2°C Piątek
rano
6°C Piątek
dzień
6°C Piątek
wieczór
wiecej »