Papież apeluje o walkę z obojętnością wobec antysemityzmu

Papież Franciszek wezwał w poniedziałek podczas spotkania z uczestnikami konferencji OBWE na temat walki z antysemityzmem do zwalczania "wirusa obojętności" i do odpowiedzialności. "Być odpowiedzialnym to znaczy być w stanie zareagować" - mówił.

Odpowiedzialność "to nie tylko kwestia przeanalizowania przyczyn przemocy i odrzucenia perwersyjnej logiki, ale również gotowości i aktywności, by odpowiedzieć" - oświadczył papież.

"Dlatego wrogiem, z jakim trzeba walczyć, jest nie tylko nienawiść we wszystkich formach, ale - jeszcze głębiej do korzeni - obojętność, bo to ona paraliżuje i uniemożliwia zrobienie tego, co jest słuszne, także wtedy, gdy wie się, że jest to słuszne" - powiedział Franciszek, zwracając się do uczestników konferencji zorganizowanej przez przewodniczące w tym roku OBWE Włochy.

"Niestrudzenie powtarzam, że obojętność jest wirusem, który niebezpiecznie zaraża nasze czasy, w których jesteśmy coraz bardziej połączeni z innymi, ale zawsze coraz mniej uważni wobec innych" - ocenił Franciszek. "Obojętność jest podstępnym złem, które coraz częściej koczuje u drzwi człowieka" - ostrzegł.

Wspominając swą wizytę w byłym niemieckim nazistowskim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau w 2016 roku, papież mówił o panującej tam ciszy, która "pozostawia miejsce tylko na łzy, modlitwę i prośbę o przebaczenie". "Szczepionką, jaką należy podać przeciwko obojętności" jest pamięć - wskazywał.

Papież nawiązał do obchodzonego w sobotę Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, mówiąc: "By odzyskać nasze człowieczeństwo, ludzkie rozumienie rzeczywistości i przezwyciężyć godne potępienia formy obojętności wobec bliźniego, potrzebna jest ta pamięć". "Pamięć jest kluczem wstępu do przyszłości" - oświadczył.

Franciszek przywołał także opublikowany 20 lat temu dokument Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem. "Jego tytuł jest wymowny: +Pamiętamy. Refleksje nad Shoah+" - dodał papież.

Wyjaśnił, że św. Jan Paweł II pragnął, by dokument ten poruszył pamięć, aby odegrała ona konieczną rolę w procesie budowy przyszłości, w której "niewypowiedziana niegodziwość Shoah nie będzie nigdy więcej możliwa".

"Tekst mówi o tej pamięci, do której strzeżenia jesteśmy wezwani z naszymi starszymi braćmi Żydami jako chrześcijanie" - powiedział Franciszek i wskazał: "Potrzebujemy wspólnej pamięci, żywej i ufnej, która nie będzie uwięziona w resentymentach, ale choć przeszła przez noc bólu, otworzy się na nadzieję i nowy brzask".

Papież mówił, że "Kościół pragnie wyciągnąć rękę, pragnie pamiętać i razem iść".

Franciszek przypomniał słowa z soborowej deklaracji "Nostra aetate" o tym, że Kościół ze względu na wspólne dziedzictwo z Żydami potępia "akty nienawiści, prześladowania, przejawy antysemityzmu, które kiedykolwiek były i przez kogokolwiek kierowane były przeciw Żydom".

Polskę reprezentuje na konferencji OBWE wiceminister spraw zagranicznych Marek Magierowski.

«« | « | 1 | » | »»
 • Krzysiek
  29.01.2018 14:23
  >>jeszcze głębiej do korzeni - obojętność<<
  Myślę, że pokolenie Polaków w czasie terroru niemieckiego w Polsce - ZDAŁO na 6-celująco z braku obojętności na mordowanie Żydów.
  Margines ZAWSZE istnieje - ale statystycznie po obcięciu skrajności - wychodzi Duma z działania przodków.
 • Anna Panna
  29.01.2018 15:45
  Papież Franciszek, który tak bardzo troszczy się o muzułmanów i żydów, powinien także zająć się problemami i potrzebami hinduistów, buddystów, shintoistów, animistów oraz wyznawców voo doo, bo będą się czuli WYKLUCZENI.
 • Gość
  29.01.2018 17:35
  Kościół potępia "akty nienawiści, prześladowania, przejawy antysemityzmu, które kiedykolwiek były i przez kogokolwiek kierowane były przeciw Żydom". Dopiero co było 500 - lecie Reformacji, zaś Luter radził podpalać synagogi ("daß man ihre Synagoge oder Schule mit Feuer anstecke"). Jak to pogodzić?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  17°C Poniedziałek
  noc
  14°C Poniedziałek
  rano
  21°C Poniedziałek
  dzień
  22°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »