Reklama

W. Brytania: Nowa metoda identyfikacji

Skan nosa może okazać się jeszcze lepszą metodą identyfikacji ludzi niż skan tęczówki, lub odcisk palca - twierdzą naukowcy z angielskiego uniwersytetu w Bath.

Reklama

Trójwymiarowy skan nosa ma trzy podstawowe elementy wyróżniające: czubek, zarys profilu oraz podstawę. Nosy naukowcy podzielili na sześć typów: rzymski, grecki, nubijski, jastrzębi, zadarty i kulfoniasty.

Ponieważ nos jest elementem anatomii trudnym do ukrycia, świetnie się nadaje do identyfikacji, a nawet inwigilacji osób - twierdzą naukowcy. "Zupełnie niesłusznie nos był pomijany w rozwojowej dziedzinie, jaką jest biometryka" - uważa cytowany przez BBC doktor Adrian Evans z uniwersytetu w Bath.

"W badaniach nad zidentyfikowaniem cech wyróżniających ludzi szczegółowo przyglądano się uszom, wpatrywano się w oczy, ale zaniedbano nosy" - dziwi się Evans.

Naukowcy z Bath stosują system trójwymiarowych skanów pod nazwą PhotoFace, opracowany zbiorowym wysiłkiem trzech innych uczelni w Anglii: londyńskiego Imperial College, Uniwersytetu w Bristolu oraz Uniwersytetu Zachodniej Anglii.

PhotoFace umożliwia pomiary nosa z pomocą kilku parametrów. W oparciu o nie naukowcy z Bath opracowali oprogramowanie, pozwalające rozpoznawać indywidualne cechy każdego nosa.

Uwieńczone sukcesem wstępne badania grupy 40 ochotników zostaną rozszerzone na 160 osób, by ustalić, czy PhotoFace potrafi wychwytywać różnice w budowie nosa między krewnymi.

"Nos, jako nowy element badań biometrycznych nie jest tak dobry, jak tęczówka, ale ma swoje zalety: w odróżnieniu od tęczówki, której obraz trudno precyzyjnie uchwycić i można zasłonić powiekami, bądź okularami, nosa na ogół się nie zasłania" - wyjaśnia doktor Evans.

Kolor tęczówki można też zmienić dzięki kroplom powodującym rozszerzenie źrenic, ale żadne krople nie są w stanie zmienić kształtu narządu powonienia. Budowa nosa może zmienić się w wyniku złamania lub operacji plastycznej, ale taką ewentualność Evans nazywa "drastyczną".

Wskazuje, że żadna metoda identyfikacji biometrycznej nie jest niezawodna, ale w jego opinii nos jest potencjalnie cennym nabytkiem w badaniach biometrycznych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
5°C Czwartek
noc
6°C Czwartek
rano
8°C Czwartek
dzień
8°C Czwartek
wieczór
wiecej »

Reklama