Nauczą biskupów zarządzania

Szkolenie z zarządzania 'zasobami ludzkimi' przejdzie ponad 20 biskupów z Europy środkowo-wschodniej i niektórych krajów Azji. Odbędą się one od 19 do 22 lutego w jezuickim Europejskim Centrum Komunikacji i Kultury w Falenicy.

Organizowane są one przez ECCC wraz Episkopatem Stanów Zjednoczonych.

Celem szkoleń jest pomoc księżom biskupom w dobrym ułożeniu relacji na linii biskup i podlegający mu ksiądz oraz relacji biskup – osoby świeckie – wyjaśnia ks. Wojciech Mikulski SJ z ECCC. Podkreśla, że zajęcia te mają przede wszystkim zwrócić uwagę na potrzebę ułożenia dobrych relacji pracodawca – pracownik na terenie kościelnym jak również dobrego korzystania z „zasobów ludzkich”, jakimi na terenie swojej diecezji dysponuje każdy z biskupów.

Zajęcia poprowadzą m. in. księża biskupi: Jeffrey M. Monforton z diecezji Steubenville z USA i Jan Babiak z grekokatolickiej archidiecezji preszowskiej na Słowacji. Prelegenci podzielą się swoimi doświadczeniami na temat relacji i sposobu współpracy i zarządzania księżmi diecezjalnymi, zakonnikami i świeckimi.

Kolejny prelegent, ojciec Marek Blaza, jezuita aktywny zarówno w rycie łacińskim jak i wschodnim, zaprezentuje sposoby organizacji kurii diecezjalnej, zarówno w Kościele rzymskokatolickim jak i greckokatolickim. Będzie tez mówić o znaczeniu stałej formacji w życiu kapłana.

Z kolei ks. Rocco D’ Ambrosio, etyk biznesu z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego opowie o tym, co z etycznego punktu widzenia wolno, co można a o czym trzeba pamiętać pracując z osobami świeckimi.

Ostatnim punktem spotkania będzie wykład i warsztaty na temat tego, jak zatrudniać pracownika, jak prowadzić z nimi trudne rozmowy i jak można zwolnić pracownika świeckiego. Te zajęcia prowadzić będzie Maciej Wiśniewski, menedżer, przedsiębiorca, trener biznesu.

Obecna sesja jest pierwszą edycją szkoleń z tego tematu i jest ona adresowana wyłącznie do księży biskupów. Wezmą w niej udział biskupi z Albanii, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Gruzji, Węgier, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Polski, Rumunii, Rosji, Serbii, Słowacji, Słowenii, Turkmenistanu, Ukrainy i Uzbekistanu. Będą to biskupi zarówno rzymsko- jak i greckokatoliccy.

W spotkaniu będzie uczestniczyć m. in. Prymas Polski, abp Wojciech Polak i przewodniczący Konferencji Episkopatu Litwy, abp Guntaras Grusas.

W przyszłości szkolenia te obejmą także szerszy krąg słuchaczy: księży, zakonników, zakonnic oraz ludzi świeckich.

Ks. Wojciech Mikulski SJ, szef Europejskiego Centrum Komunikacji i Kultury dodaje w rozmowie z KAI, że lutowe szkolenia dla biskupów w ECCC są kolejnym elementem szkoleń jakie dla hierarchów Kościoła prowadzone są tu od czterech lat. Wcześniej były to szkolenia z zakresu zarządzania kryzysem w Kościele czy pozyskiwania funduszy.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

 • gość
  03.02.2018 10:38
  No to czekamy na efekty tej nowej mentalności. Mentalności korporacyjnej.
 • tomak
  03.02.2018 17:31
  "Szkolenie z zarządzania "zasobami ludzkimi". Co to są "zasoby ludzkie"? To kupa piachu na budowie? Stos worków cementu? Palety z piwem? Co to jest??? To tak katolicy mówią o bliźnich? Każdy człowiek jest jedyny, niepowtarzalny, jest podmiotem, ma godność ludzką, osoby nie wolno uprzedmiotawiać. Tyle razy mówił o tym św. Jan Paweł II, a wy powtarzacie za jakimiś ludźmi, posługującymi się prostackim slangiem biznesowym, że ludzie to "zasoby ludzkie". Jak wam nie wstyd? Jakimi to katolikami jesteście? Tak szanujecie ludzi?
 • Hubal
  04.02.2018 10:51
  Chrześcijaństwa szukaj sam - wypraszaj Boga o ta łaskę. Wystrzegaj się kwasu faryzejskiego !!!
 • Hubal
  04.02.2018 15:20
  Potrzeba nam kościoła zjednoczonego, bez podziałów, a więc Ekumenizm i powrót do pierwotnej Nauki Pana Jezusa. Bez weryfikacji obecnej "wiary" z Wiarą Objawioną nie ma mowy o Chrześcijaństwie. Kwas faryzejski jest przyczyna upadku Kościoła Bożego, w tym również albo przede wszystkim Katolickiego.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  6°C Piątek
  noc
  4°C Piątek
  rano
  5°C Piątek
  dzień
  6°C Piątek
  wieczór
  wiecej »