"Nowela ustawy o IPN nie ma na celu cenzurowania opowieści o smutnej części naszej wspólnej historii"

Nowela ustawy o IPN nie ma na celu w jakikolwiek sposób cenzurowania opowieści o smutnej części naszej wspólnej historii - powiedział w poniedziałek podczas spotkania z izraelskimi dziennikarzami premier Mateusz Morawiecki.

Podczas poniedziałkowego spotkania w KPRM szef polskiego rządu tłumaczył kontekst uchwalenia nowelizacji, która wzbudziła kontrowersje w Izraelu. Wystąpienie później w poniedziałek wyemitowała TVP Info.

Szef rządu wskazał, że Polska - w przeciwieństwie do Izraela - nie miała przez wiele lat po wojnie możliwości autonomicznego kształtowania narracji na temat swojej najnowszej historii. Mówił m.in., że bardzo duża cześć polskiego społeczeństwa była oburzona pojawiającymi się określeniami "polskie obozy śmierci". "W związku z tym rósł nacisk na nas i odczuwałem sam też potrzebę wyjaśnienia tej sprawy, zaradzenia temu zjawisku" - mówił.

Dlatego - jak dodał - niemal dwa lata temu pojawił się pierwszy projekt ustawy dotyczącej Instytutu Pamięci Narodowej, który był dyskutowany na różnych forach. "Został on również przedstawiony ambasadzie Izraela. To zresztą była jedyna ambasada, z którą omawialiśmy projekt tej ustawy" - zaznaczył Morawiecki.

Jak dodał, określenie "polskie obozy śmierci" jest obraźliwe dla Polaków i "samo w sobie stanowi zaprzeczenie Holokaustu", zafałszowując rolę, którą odegrały w Holokauście poszczególne kraje. Premier podkreślił w tym kontekście, że nie ma polskiej rodziny, która nie straciłaby bliskich podczas II wojny światowej.

Jak podkreślił, w czasie wojny w Polsce żyło pomiędzy 22 a 24 mln obywateli, z których 6 mln straciło życie. "Zostali zabici głównie przez niemieckiego okupanta, część z nich zginęła z rąk rosyjskich komunistów" - powiedział szef rządu.

Szczególną uwagę Morawiecki poświęcił w swoim wystąpieniu działaniom obu okupantów, które wymierzone były w przedstawicieli polskiej inteligencji. "W rezultacie tych działań po II wojnie światowej zaledwie 2 proc. polskiego społeczeństwa posiadało wyższe wykształcenie; był to skutek zbrodni - takich jak zbrodnia katyńska, ale nie tylko, Niemcy też przyłożyli rękę do eksterminacji tej grupy społecznej" - powiedział premier.

Podkreślił, że Polacy dobrze wiedzą, jaka tragedia dotknęła ich żydowskich braci i siostry. "Ta tragedia miała miejsce na polskim terytorium, nad którym polski rząd de facto nie sprawował władzy" - zaznaczył Morawiecki.

Mówił też o sytuacji, która miała miejsce w innych państwach, gdzie "bardzo często dochodziło do kolaboracji z niemieckim okupantem albo z niemieckimi wojskami". "Jedynym wyjątkiem była Polska" - powiedział Morawiecki.

Podkreślił, że Armia Krajowa dokonywała zamachów na osoby, które dopuszczały się zabójstw na Żydach albo wydawały ich Niemcom.

Morawiecki przypomniał jednocześnie, że pomoc Żydom była w okupowanej Polsce karana śmiercią. "Biorąc pod uwagę sytuację podczas wojny, mając świadomość tego, jak wyglądała rzeczywistość wojenna, jestem przekonany, że na tej ziemi żaden Żyd nie przetrwałby bez pomocy polskich rodzin" - powiedział premier.

"Ze 150 tys. Żydów ocalonych podczas wojny, prawdopodobnie wszyscy z nich albo znaczna większość z nich była ocalona dzięki pomocy, którą uzyskali od polskich obywateli, również ze strony dobrych Ukraińców i Białorusinów. Ale prawdopodobnie 80 proc. Żydów ocalili Polacy, odpowiednio po 10 proc. obywatele Białorusi i Ukrainy" - doprecyzował Morawiecki. Powołał się w tym kontekście na historyka Gunnara Paulssona, według którego w samej okupowanej Warszawie było 90 tys. osób, które pomagały Żydom, na które przypadało 3 tys. szmalcowników.

Zwrócił ponadto uwagę na wyróżniającą się liczbę polskich "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata" i przypadki Polaków, którzy - jak m.in. rodzina Ulmów - "razem ze swoimi sąsiadami ginęli za to, że próbowali ratować Żydów".

"Te rodziny stawały przed bardzo poważnym, bardzo ostatecznym dylematem moralnym: czy powinienem ryzykować życiem własnym i rodziny po to, żeby ocalić moich sąsiadów. Można podjąć taką decyzję o sobie, ale czy można podjąć taką decyzję za swoich bliskich?" - mówił szef rządu.

Podkreślił, że "polskim społeczeństwie były rodziny, które ratowały Żydów". "To prowadzi mnie do kontrowersyjnego - mam nadzieję, że tylko w cudzysłowie +kontrowersyjnego+ - stwierdzenia: wierzę, że całej Polsce należy się uznanie za Sprawiedliwego wśród Narodów Świata w Yad Vashem" - oświadczył premier. Dodał, że "jeżeli rzeczywiście zagłebimy się w historię II wojny światowej na polskich ziemiach, gdzie zginęło 3 mln polskich Żydów i 3 mln Polaków, to zrozumiemy skąd ten wniosek".

Premier zastrzegł, że celem polskiego rządu nie jest zaprzeczanie, że "wśród Polaków trafiali się tacy, którzy popełniali złe uczynki". Nowelizacja - mówił - "nie ma na celu utrudniać ani zabraniać mówienia prawdy o tej bardzo smutnej części naszej wspólnej historii i bardzo zależy nam na tym, żeby to podkreślić".

Dodał jednak, że pojawiające się w zagranicznych mediach określenia "polskie obozy śmierci" są nie na miejscu. "Kiedy w zagranicznej prasie czytamy określenia +polskie obozy śmierci+, to mam odczucie, że jest to określenie bardzo nie na miejscu i zależy nam na tym, żeby to zmienić" - podkreślił szef rządu.

"Wiem jak bardzo delikatny i trudny jest to temat dziś dla części obywateli państwa Izrael" - zastrzegł premier. Według niego osoby, które żyły w Polsce, które znają realia, bardzo dobrze rozumieją jednak kontekst historyczny i rozumieją, czym był komunizm i okupacja Polski podczas II wojny światowej.

"Wydaje mi się, że przy odrobinie dobrej woli można ten kontekst wytłumaczyć wszystkim (...), tak, żeby wątpliwości i komplikacje się nie rozwijały i żeby było jasne, że przy przygotowywaniu tej ustawy kierowaliśmy się dobrą wolą" - dodał Morawiecki.

Jeden z izraelskich dziennikarzy zapytał szefa rządu, dlaczego, skoro Polsce zależy tylko na walce z terminem "polskie obozy śmierci", nowela ustawy o IPN wprowadza karę za "wspominanie w jakikolwiek sposób" o współudziale polskiego narodu w zbrodniach popełnianych na narodzie żydowskim podczas II wojny światowej.

Morawiecki odparł, że w przyjęte przepisy dotyczą przypisywania - na zasadzie "pars pro toto" (z łac. część za całość - PAP) - uczynków pojedynczych złych ludzi całemu narodowi.

"Zamierzeniem stojącym za projektem tej ustawy nie jest zakazywanie wypowiadania takich stwierdzeń, jak: +zdarzali się Polacy, którzy...+ albo +pamiętam, że podczas Holokaustu niektóre polskie rodziny mordowały Żydów+ - ponieważ to jest fakt, i to jest bardzo przykry fakt. (...) Ta ustawa nie miała na celu karania osób wygłaszających stwierdzenia o jakichkolwiek indywidualnych przypadkach lub nawet zbiorowych przypadkach mordowania Żydów" - zapewnił.

Według Morawieckiego takie przypadki "należy wyjaśniać, należy je badać". "Dlatego chciałbym wezwać wszystkich izraelskich historyków, którzy zajmują się takimi badaniami, do zagłębienia się w ten temat. Zależy mi na sprawdzeniu dokładnych danych, żeby ustalić, ile osób rzeczywiście kolaborowało, ilu było szmalcownikami, a ilu Polaków - tego się pewnie nigdy nie dowiemy dokładnie - próbowało ratować Żydów" - dodał.

«« | « | 1 | » | »»
 • Też Andrzej
  05.02.2018 23:38
  Faktem jest, że było sporo Polaków starających się pomóc Żydom. Ale faktem też jest, że przed wojną duża grupa naszych rodaków była bardzo niechętnie, a nawet wrogo nastawiona do Polaków pochodzenia żydowskiego. Niestety te nastroje były podsycane także w niektórych kościołach, przez księży. Wystarczy poczytać choćby wydawane na dużych nakładach Chrześcijańskie Informatory, aby się o tych nastrojach po stronnie rdzennych Polaków przekonać. Oczywiście nastroje, to jeszcze nic karalnego, ale czy ktoś znający choć trochę historię tamtych czasów może twierdzić, że one tylko tak sobie minęły w obliczu strasznej wojny i hitlerowskiej/komunistycznej okupacji?
 • RaBi
  06.02.2018 00:08
  RaBi
  Mam trochę zwariowany apel do Sprawiedliwych.
  Oddajcie swoje medale do Yad Vashem w geście protestu przeciwko fałszowaniu historii.
  Cytując gen. Becka "Jest tylko jedna rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenną. Tą rzeczą jest honor."
  Nikt Wam nie odbierze zasług i bohaterskich czynów ale gest ten na pewno w świecie odbije się głośnym echem i może dotrze do zarządzających "przedsiębiorstwem holokaust", że nie ma zgody na fałszowanie historii holokaustu i przypisywanie narodowi Polskiemu i Państwu Polskiemu odpowiedzialności zbiorowej za szmalcowników i przypinanie Polakom łatki "kolaborantów i współpracowników Niemców w holokauście".
 • czytelnik
  06.02.2018 07:47
  bardzo dobrze przygotowany wykład na temat niemieckich zbrodni w czasie okupacji. Ale w recenzji Gościa brakuje reakcji zaproszonych gości. Czy im pozwolono zrozumieć? Historia zbrodni nie kończy się w 1945 roku. O tym Premier nie powiedział. Nie powiedział kto kierował bezpieka do 1956 roku, kto mordował, skazywał i torturował? Kto skazał na śmierć generała Fieldorfa? Jeżeli nie możemy otwarcie odpowiedzieć na te pytania to na nic zmiany nazw ulic w naszych miastach.
 • Zigi
  06.02.2018 07:49
  Mówić to sobie Premier może, ale praktyka pokazuje, że nawet nasza oficjalna władza wypiera się ciemnych stron naszej historii. Jak zestawimy to info ze słowami Minister Zalewskiej o Jedwabnem, to widać, że ktoś tu ściemnia. Dziwicie, się że Żydzi protestują? Czytałem kiedyś, że to właśnie polski oddział gestapo słał meldunki do Berlina, że nie mogą sobie poradzić z dużą ilością donosów. Jakkolwiek mamy naprawdę chwalebne karty w naszej historii, to wielu Polaków nienawidziło Żydów i cześć z nich donosiło. Niektórzy nawet brali udział w mordach i grabieżach. Jedwabne nie było odosobnionym wydarzeniem, o nim po prostu powstał głośna książka. Może i ustawa powstała z dobrym zamysłem, ale Holocaust to niesamowicie wrażliwy temat i ta ustawa nie powinna być pisana na kolanie. Teraz zamiast ustawy chroniącej dobre imię Polski mamy informacje obiegające świat, że Polska wybiela swoją historię, czyli skutek wręcz odwrotny. Powiem więcej, ilość zapytań w Google o treści "polish death camps" wzrosła wielokrotnie po wybuchu tej awantury. Tak, to były zapytania o angielską frazę, więc pisane gównie przez ludzi, którzy tej sprawie nie mają wielkiej wiedzy. I zgadnijcie jakie słowa pozostaną w ich głowach? Właśnie, to hasło zostanie przez większość z nich zapamiętane i z tym hasłem większość będzie kojarzyła Polskie, a nie z ratowaniem Żydów. Tak właśnie działają dzisiaj ludzie - czytają tylko nagłówki. Dzięki Ci wspaniała władzo :(
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  23°C Wtorek
  wieczór
  18°C Środa
  noc
  15°C Środa
  rano
  16°C Środa
  dzień
  wiecej »