Reklama

Należy natychmiast zmienić nazwę Majdanek i Auschwitz-Birkenau?

Wojewoda lubelski zapowiedział, że będzie apelował do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o natychmiastową zmianę nazwy obu muzeów.

Reklama

W sprawie programu jest oświadczenie Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie.

Prowadzący program „Tu i teraz – widzę, słucham, pytam”, który nadano 5 lutego 2018 r. w TVP3 Lublin stwierdził m.in., że turyści z zagranicy oraz osoby, które nie posiadają wystarczającej wiedzy historycznej nie dowiedzą się z broszur i wystaw kto był twórcą obozu koncentracyjnego na Majdanku, ani kto mordował ludzi. Jego zdaniem także skrót GG [Generalne Gubernatorstwo] jest niejasny dla ludzi. Należy natychmiast zmienić nazwę Majdanek i Auschwitz-Birkenau?   PMM Strona startowa Państwowego Muzeum na Majdanku Uczestniczący w programie wojewoda lubelski zauważył, że atmosfera dotycząca nowelizacji ustawy i IPN jest czymś dobrym, gdyż wymusza refleksję nad tymi kwestiami, których dotyczy. Stwierdził m.in. że należy natychmiast zmienić nazwę muzeum na Majdanku, podobnie jak muzeum Auschwitz-Birkenau. – To też jest Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, ani słowa w nazwie oficjalnej, stempelkach, broszurach o byłym niemieckim obozie koncentracyjnym – powiedział wojewoda podczas programu, podkreślając, że również w nazwie Państwowego Muzeum na Majdanku nie ma wspomnienia o byłym obozie niemieckim. W związku z zaistniałą sytuacją wojewoda zapowiedział na antenie TVP 3, że będzie apelował do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o natychmiastową zmianę nazw obu muzeów na taką, która mówi jednoznacznie o byłym niemieckim obozie koncentracyjnym. Należy natychmiast zmienić nazwę Majdanek i Auschwitz-Birkenau?   rp /Foto Gość Czy obecna sytuacja pokazuje problemy na poziomie politycznym i edukacyjnym? Dr Robert Derewenda, historyk z KUL biorący udział w tym samym programie, stwierdził, że kiedyś były to sprawy oczywiste, w czasach, gdy tworzono muzeum na terenie dawnego obozu. Teraz minęły lata od tamtych wydarzeń i nadeszły nowe pokolenia. Jego zdaniem młode pokolenia z Izraela „nie mają pojęcia, co to jest Holokaust”. Podkreślił jednak, że edukacja historyczna w Polsce na ten temat jest na dobrym poziomie. Zasugerował, że wszystkie tablice i broszury powinny „krzyczeć” o tym, że to były niemieckie obozy koncentracyjne. Zwrócił też uwagę, że Polskie Państwo Podziemne wykonywało egzekucje na tzw. szmalcownikach na ulicach Warszawy i Krakowa. A całe Państwo Podziemne „stało na straży ochrony Żydów”. Przywołał przy tym osobę Jana Karskiego. Zauważył, że "szmalcownictwo w getcie [żydowskim red.] było o wiele większe". Wspomniany program TVP 3 TU

Stanowisko Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie dotyczące programu „Tu i teraz – widzę, słucham, pytam”.

W związku z treścią programu „Tu i teraz – widzę, słucham, pytam” nadanego w dniu 5 lutego 2018 roku przez TVP3 Lublin i poświęconego nowelizacji ustawy o IPN, a zwłaszcza oznakowaniu terenu i nazwie Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie, informujemy:

Nazwa „Państwowe Muzeum na Majdanku” funkcjonuje od 1944 roku, od czasu powołania instytucji, i wynika z obowiązujących przepisów prawa, w tym m.in. Ustawy z dnia 2 lipca 1947 r. o upamiętnieniu męczeństwa Narodu Polskiego i innych Narodów na Majdanku. Wydany w kilku wersjach językowych informator jednoznacznie stwierdza, że „Państwowe Muzeum na Majdanku zostało utworzone na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego (Konzentrationslager Lublin – KL Lublin), który funkcjonował na obrzeżach Lublina od października 1941 roku do lipca 1944 roku”. Oznakowanie terenu Muzeum określa zaś Ustawa z dnia 7 maja 1999 roku o ochronie terenów byłych hitlerowskich obozów zagłady, dlatego przy wjeździe do instytucji znajduje się tablica o następującej treści „Pomnik Zagłady. Pomnik Męczeństwa na Majdanku”.

Sformułowanie „były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny” znajduje się w wielu przekazach muzealnych, m.in. na stronie głównej www.majdanek.eu, w Centrum Obsługi Zwiedzających i na okładkach wydawanych w kilku wersjach językowych przewodników.

O tym, że na Majdanku funkcjonował niemiecki obóz koncentracyjny, mówią zarówno wszystkie wystawy prezentowane w Muzeum, jak i dokumentują to zamieszczone zdjęcia, w tym m.in. wystawa główna „Więźniowie Majdanka” w baraku nr 62 czy ekspozycja „Majdanek. Przeszłość i teraźniejszość”. Warto podkreślić, że Muzeum prezentuje również odrębną wystawę stałą pt. „Lublin w czasie okupacji niemieckiej” (barak nr 44). Informacje o tym, że obóz był zorganizowany i zarządzany przez władze III Rzeszy Niemieckiej, pojawiają się w wielu wydawanych przez Muzeum publikacjach popularnych i naukowych. Przykładem jest najnowszy katalog wystawy zatytułowany „Dzielnice zagłady. Niemieckie getta dla Żydów w okupowanym Lublinie” czy wydawnictwo „Majdanek – Bełżec. Niemieckie obozy śmierci – polskie miejsca pamięci”.

Nie jest prawdą, że regulamin zwiedzania Państwowego Muzeum na Majdanku nie reguluje kwestii związanych z zachowaniem się w miejscu pamięci. Zapisy te znajdują się przy bramach wejściowych do Muzeum, a także na stronie internetowej PMM: http://www.majdanek.eu/media/other/regulamin-pmm-pl-eng.pdf

Z opinii wyrażanych przez zwiedzających z Polski i zagranicy, a także uczestników licznych projektów edukacyjnych prowadzonych przez Państwowe Muzeum na Majdanku wynika, że przekaz muzealny jest jednoznaczny i nie pozostawia wątpliwości, że w latach 1941–1944 na Majdanku funkcjonował niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny. W związku z tym stanowczo protestujemy przeciwko rozpowszechnianiu nierzetelnych informacji dotyczących działalności Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Sobota
noc
3°C Sobota
rano
6°C Sobota
dzień
7°C Sobota
wieczór
wiecej »

Reklama