"Rz": Nie ma ucieczki od szczepienia dzieci

Urzędnicy mogą zmusić do obowiązkowych szczepień; potwierdził sąd - informuje wtorkowa "Rzeczpospolita".

"Obowiązek poddania dziecka szczepieniom ochronnym nie może czekać, aż ukończą one 19. rok życia - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. A to znaczy, że inspekcja sanitarna może zmusić rodziców do wykonania tego obowiązku - w drodze egzekucji administracyjnej, w tym grzywny od 100 do nawet 5 tys. zł" - czytamy w artykule "Rzeczpospolitej".

Dziennik przywołuje przy tym najnowsze dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Polskiego Zakładu Higieny (NIZP-PZH), które - jak pisze - "są alarmujące: ponad 30 tys. rodziców odmówiło w 2017 r. poddania dzieci szczepieniom przewidzianym w kalendarzu szczepień obowiązkowych. To o blisko 25 proc. więcej niż rok wcześniej i prawie 50 proc. więcej niż w 2015 r.".

"Jeżeli nieszczepionych dzieci będzie przybywać w takim tempie, do Polski wrócą epidemie chorób, które uważaliśmy za trwale wyeliminowane" - ostrzega w rozmowie z "Rzeczpospolitą" dr hab. Ewa Augustynowicz, wakcynolog z Zakładu Badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH. Dodaje, ze ubiegłoroczne epidemie odry w Rumunii, Grecji i we Włoszech są związane właśnie za spadkiem liczby szczepień.

Główny inspektor sanitarny Marek Posobkiewicz zapewnia, że służby sanitarne robią, co mogą, by przekonać rodziców do szczepień. "Najpierw wzywamy ich do siebie, a gdy to nie skutkuje wysyłamy upomnienia" - mówi Posobkiewicz, cytowany przez "Rz".

«« | « | 1 | » | »»
 • Paulina
  20.02.2018 19:38
  Przeraza zaklamanie i brak podstawowej. To nie prawda, ze dzieci nieszczepione sa zagrozeniem, nie ma czegos takiego jak odpornosc zbiorowa! Tylko niedouczonne osoby moga straszyc epidemiami ale chyba poszczepiennymi tzn. szczepionka na MMR czyli wlasnie na odre, rozyczke czy swinke zawiera zywe wirusy tzn. osoby nia zaszczepione moga same zachorowac, a do 4 tygoni moga zarazac innych, ale zeby to wiedziec trzeba przeczytac chociaz ulotke szczepionek. Dosc zaklamania i zmowy milczenia. Polacy to nie stado baranow! Prawo do wolnosci wyboru tego chcemy i o to bedziemy walczyc!
 • Anna Panna
  20.02.2018 23:09
  Czy chodzi o to, żeby za wszelką cenę szczepić - czy o to, żeby za wszelką cenę nie szczepić?
 • Tomasz
  21.02.2018 01:25
  Do Paulina - "niedouczone" powiadasz? Czy zatem jestem lekarzem? Wskaż proszę nazwę uczelni medycznej, która cię tak "douczyła". Albo kłamiesz pisząc, że szczepionka zawiera żywe wirusy, albo jesteś totalnie zmanipulowana.
 • mICHAŁ
  21.02.2018 08:31
  Spuentować ten artykuł można w jeden sposób: propaganda i demagogia. W Polsce od 10 lat nie przeprowadzono badań ani jednej szczepionki. Niedouczeni urzędnicy nawet nie wiedzą co za syf karzą podawać dzieciom. Na szczepieniach zyskują jedynie koncerny farmaceutyczne, które same to produkują, same badają a innym karzą wierzyć, aby zysk koncernu nie malał. Dziw bierze, że taki artykuł w Gosc.pl powstał.... przecież niektóre szczepionki to preparaty powstałe z namnażanych komórek ABORTOWANYCH DZIECI....!!! a może po prostu portal się sprzedał i za kasę te brednie drukuje. NIE MOŻNA SŁUŻYĆ BOGU I MAMONIE
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  25°C Poniedziałek
  wieczór
  22°C Wtorek
  noc
  18°C Wtorek
  rano
  25°C Wtorek
  dzień
  wiecej »