"Rosja posunęła się do zabijania cywilów w Syrii"

Biały Dom ostro skrytykował zaangażowanie Rosji oraz Iranu w ofensywie prowadzonej we Wschodniej Gucie. W oświadczeniu opublikowanym w niedzielę zaznaczono, że udział w tej akcji wojskowej stanowi pogwałcenie rezolucji nr 2401 Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Rezolucja ta przewidywała 30-dniowe zawieszenie działań zbrojnych we Wschodniej Gucie. Tymczasem, jak zaznaczono w oświadczeniu Białego Domu, "Rosja przeprowadza dziennie do 20 ataków bombowych z powietrza w okolicach stolicy Syrii Damaszku i w pobliżu Wschodniej Guty". Tak było w okresie od 24 do 28 lutego - wskazano.

"Pod pozorem zwalczania terroryzmu Rosja posunęła się do zlekceważenia postanowień rezolucji Rady Bezpieczeństwa i do zabijania cywilów" - czytamy w oświadczeniu Białego Domu.

Niedzielne oświadczenie Białego Domu jest najmocniejszym jak dotąd oskarżeniem Moskwy o współudział w dziesiątkowaniu ludności cywilnej w okrążonej przez siły Wschodniej Gucie przez amerykańskie władze - pisze w komentarzu Reuters.

Rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders podała także, że rosyjskie samoloty startują z oddanego do ich dyspozycji przez reżim Bassara el-Asada wojskowego lotniska w Latakii, z bazy lotniczej Hmejmim.

W ocenie prezydenta Syrii Baszara el-Asada, który w w niedzielę oskarżył państwa Zachodu o rozpowszechnianie kłamstw na temat kryzysu humanitarnego we Wschodniej Gucie, nie ma żadnej sprzeczności między zarządzonym przez RB ONZ zawieszeniem broni i operacją militarną prowadzoną przez wierne mu siły rządowe. Zapewnił, że tzw. humanitarna pauza trwająca do pięciu godzin dziennie jest przestrzegana we Wschodniej Gucie i właśnie wtedy pragnący tego cywile mogą opuścić enklawę.

Baszar el-Asad zapewnił, że ofensywa syryjskich wojsk w regionie będzie kontynuowana.

Tymczasem, jak podał w niedzielę wieczorem w Bejrucie dyrektor niezależnego Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka (SOHR), Rami Abdel Rahman w wyniku niedzielnych bombardowań we Wschodniej Gucie zginęło 34 cywilów. 26 spośród nich, w tym - jedenaścioro dzieci zostało zabitych w mieście Duma i Wielka Guta, a także na położonych we wschodniej części przedmieściach Guty.

Według ocen SOHR od początku trwającej od dwóch tygodni ofensywy przeciw enklawie Wschodniej Guty zginęło już 690 cywilów.

Wschodnia Guta to zamieszkana przez 400 tys. osób i kontrolowana przez rebeliantów enklawa, która od 2013 roku jest oblegana przez syryjskie siły rządowe. W 2017 roku została włączona do wyznaczonych przez Rosję, Turcję i Iran stref deeskalacji, jednak nie zapewniło to bezpieczeństwa cywilom.

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła 24 lutego rezolucję, w której zażądała ustanowienia "bez zwłoki" 30-dniowego rozejmu w Syrii.

25 lutego Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) rozpoczęła śledztwo w sprawie ataków we Wschodniej Gucie, by ustalić, czy użyto podczas nich zakazanego chloru.

«« | « | 1 | » | »»
 • Jagu
  05.03.2018 12:24
  Srebernica,Guta,wszystko na oczach ONZ i całego świata i co? i nic
 • wujek_Olek
  05.03.2018 12:38
  Odezwali sie weird "obrońcy "praw człowieka", znaczy LBGTQIAZD "elit" sap, eksperci od bombardowań dywanowych, użycia broni nuklearnej przeciwko cywilom, eksperci w dlugoletnim uzyciu broni chemicznej (napalm, agent orange), mistrze rekordziści pozaprawnych zabójstw przy pomocy dronów jak i mistrze zabójstw przez sankcje: 500000 martwych dzieci z powodu sankcji w Iraku jeszcze przed "false flag" napadem w poszukiwaniu zmyślonych MWD było tego "warte", tak wspolodpowiedzialna za to sekretarz stanu Albright.
 • maryja!
  05.03.2018 20:32
  Z cyklu czarny humor: Co robi Assad jak wkurzy go żona? Ostrzeliwuje ją z artylerii. Niestety ten wymyślony przeze mnie kawał sprawdza się w praktyce. Reżim niestety jest prowokowany, a narracja reżimu o terrorystach niestety nie wydaje się całkowicie pozbawiona sensu, jeżeli rozumie się, że wojna toczy się o przyszłość reżimu i państwa syryjskiego w ogóle, ponieważ w przypadku ustąpienia Assada walka w łonie opozycji toczyłaby się tak jak obecnie do ostatecznego zwycięstwa tylko między fundamentalistami z zewnątrz i centrystami z Syrii. Assad mógłby postąpić inaczej gdyby społeczność międzynarodowa miała lepszego męża stanu niż Obama z jego wizją Arabskiej Wiosny w 2010 r. Agresja Putina też nie bierze się znikąd. Jedyny, który często działa bez kalkulacji to przestępca pospolity. Zbrodnie wojenne obciążają reżim i jego patronów i klientów, ale sam fakt wybuchu wojny domowej można uznać za działania podżegające reżim do użycia siły do czego skłonność reżimu obywatelom państwa jest powszechnie znana. Nie należało więc występować przeciwko reżimowi bez wyraźnego zaangażowania społeczności międzynarodowej po stronie opozycji na rzecz zmiany drogą współpracy lub militarną. Tylko dialog pozbawiony presji wewnętrznej na reżim lub płynna transformacja mogły przynieść efekt. Tak niestety wojna musi być kontynuowana. Obiektywnie należy przyznać, że polityczny manewr Putina przysłużył się reżimowi.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  28°C Czwartek
  wieczór
  23°C Piątek
  noc
  14°C Piątek
  rano
  15°C Piątek
  dzień
  wiecej »