Rz: Lekarze i budowlańcy z Indii i Nepalu pilnie poszukiwani

Na rynku brakuje kilkuset tysięcy rąk do pracy. Rząd zapowiada zmiany w przepisach; przedsiębiorcy zyskają nową możliwość sprowadzania pracowników z zagranicy na uproszczonych zasadach - podaje we wtorek "Rzeczpospolita".

Z informacji, do których dotarła "Rzeczpospolita" wynika, że najpóźniej w wakacje przedsiębiorcy zyskają nową możliwość sprowadzania pracowników z zagranicy na uproszczonych zasadach. Tym razem nie będzie miał znaczenia kraj pochodzenia pracownika, lecz zawód, jaki wykonuje.

"Do Ukraińców, Białorusinów, Rosjan, Armeńczyków, Gruzinów i Mołdawian dołączą więc specjaliści z całego świata. Jacy dokładnie? Dwadzieścia zawodów, które będą korzystać z preferencji, już niedługo wskaże minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Projekt rozporządzenia trafi do konsultacji społecznych w ciągu dwóch tygodni" - czytamy w artykule.

"Intensywnie pracujemy nad tym, by przygotować rozporządzenie z listą 20 zawodów, których przedstawiciele będą mogli być sprowadzani z całego świata do pracy w Polsce na uproszczonych zasadach. Myślę, że projekt zmian zostanie skierowany do konsultacji po Świętach Wielkanocnych. Jesteśmy w kontakcie z organizacjami pracodawców i zebraliśmy od nich propozycje zawodów, które powinny korzystać z preferencji. Na pewno na tej liście znajdą się przedstawiciele zawodów w branży budowlanej, informatycznej, medycznej, a także kierowcy" - powiedział "Rz" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

"Pamiętamy też o bezpieczeństwie Polski i Polaków. Zanim taki cudzoziemiec przyjedzie do Polski, zostanie zweryfikowany przez nasze służby konsularne. Jeśli sprawdzenie wypadnie negatywnie, po prostu nie dostanie wizy wjazdowej do Polski" - dodał wiceminister.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • MarIAN
  27.03.2018 10:39
  Polityk myśli o następnych wyborach. Mąż stanu myśli o następnych pokoleniach. Pan Morawiecki sam zauważył, że że przez ostatnich kilkanaście lat z Polski wyjechało 30 tys. lekarzy. "To jest tak, że biedna jeszcze stosunkowo Polska, płaci na bogatych Niemców, Szwedów czy Francuzów. To przecież nie jest normlany system. Zapłaciliśmy 30 mld. zł. innym państwom poprzez +eksport+ naszych lekarzy. Ci lekarze, których Polska wykształciła powinni tutaj zostać przez ileś lat". Co zrobił ten rząd, aby np. problem braku lekarzy w Polsce został rozwiązany w perspektywie choćby 20 lat?
 • Bolek
  27.03.2018 10:41
  Dzieci robić a nie obcokrajowców sprowadzać! Przestać grabić lud podatkami, to zaraz się zaczną rozmnażać.
 • Seitz
  27.03.2018 13:53
  W jaki sposób chcą zapanować nad tak masowym przyjazdem obcokrajowców? Za chwilę Putin powie że najeżdża na Polskę żeby chronić ukraińskich obywateli mających rosyjski paszport. A przyjechało ich już 3 miliony. To jest jak błąd niemiecki sprzed lat. No ale skrócili emerytury, o powrót emigracji nie zabiegają a także na inne sposoby rozregulowało rynek pracy i nie wiedzą jak się ratować.
 • gosc
  27.03.2018 17:59
  A może by tak premier Polski zachęcił do powrotu te 2 mlny Polaków, którzy wyjechali do pracy w UE? byłoby i taniej i lepiej dla Polski i Polaków, tylko trzeba im ułatwić biznes w kraju a nie obciążać jeszcze bardziej.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  3°C Czwartek
  wieczór
  1°C Piątek
  noc
  0°C Piątek
  rano
  4°C Piątek
  dzień
  wiecej »