Gdybyśmy zrozumieli, czym jest, umarlibyśmy z zachwytu

- Jak smutny byłby świat pozbawiony Eucharystii. Jakże smutne byłoby nasze życie, gdyby zabrakło kapłanów - mówił bp Jacek Kiciński w Wielki Czwartek.

Biskup pomocniczy w katedralnym Wieczerniku przewodniczył wielkoczwartkowej Mszy świętej, która rozpoczęła Triduum Paschalne.

W homilii bp Jacek przypomniał, że od samego początku Eucharystia stała się centrum życia chrześcijańskiego. Dostrzegamy to w pierwszych relacjach o życiu Kościoła, jakie znajdujemy choćby w Dziełach Apostolskich. Apostołowie trwali w nauce Jezusa we wspólnocie i w łamaniu chleba.

- Kościół otrzymał Eucharystię od Chrystusa jako największy dar. Eucharystia kieruje nas ku zbawieniu, jest więc przedsmakiem pełnej radości, która nastąpi ostatecznie w niebie. Każda Eucharystia jest zaproszeniem do utraconego raju czyli przedsmakiem nieba tu na ziemi - mówił kaznodzieja.

Przytoczył słowa św. Ignacego Antiocheńskiego, który mawiał, że Eucharystia to lekarstwo na nieśmiertelność, antidotum na śmierć. Jan Maria Vianney natomiast stwierdził, że gdybyśmy zrozumieli czym jest Eucharystia, umarlibyśmy z zachwytu.

- Eucharystia jest więc bramą do nieba, która jest otwierana tu na ziemi. Jest promieniem Bożej miłości, rzucając światło na drogi codzienności. Eucharystia prowadzi nas u nowemu niebu i ku nowej ziemi - nauczał bp Jacek Kiciński.

Przekonywał, że Chrystus obecny pod postacią chleba i wina daje nam siłę i moc w realizacji naszego powołania. Eucharystia pozwala nam tworzyć prawdziwe relacje z Bogiem i drugim człowiekiem, byśmy obwieszczali dzieła Bożej miłości w dzisiejszym świecie.

- Na Eucharystię przychodzimy, przynosząc naszą codzienność, nasze smutki i radości. Ona towarzyszy całemu naszemu życiu. Jezus ze swoją miłością i świętością dyskretnie wchodzi w naszą codzienność - oznajmił biskup.

Przypomniał ważne słowa, które mówimy przed Komunią Świętą: „Panie, nie jestem godzien, abyś przyszedł do mnie, ale powiedz tylko słowo, a będzie uzdrowiona dusza moja”.

- Podczas Eucharystii Chrystus przyjmuje każdego z nas, zawiązuje się szczególna więź, w której Jezus mówi do nas: „Wy jesteście moimi przyjaciółmi”. To niezwykłe zamieszkiwanie Jezusa w sercu swego ucznia - mówił kaznodzieja.

Uczulał wiernych, że Jezus pragnie ich napełnić swoim pokojem. To pierwsze słowa, które wypowiedział po zmartwychwstaniu: „Pokój wam”. Biskup przypomniał, że św. Jan Paweł II spędzał godziny na adoracji Najświętszego Sakramentu, zaś bł. Matkę Teresę z Kalkuty można nazwać adorującą kobietą.

- Chrystus pomaga nam przywrócić jedność z ojcem i drugim człowiekiem. Eucharystia jest szczytem całej ewangelizacji Kościoła. A pełne uczestnictwo w niej sprawia, że ci, którzy przyjmują ciało Chrystusa, stanowią jedno z Nim. Dlatego tak ważne jest wspólnotowe przeżywanie Eucharystii przez małżonków, rodziny czy wspólnotę parafialną - powiedział bp Jacek.

Jak dodał, nie zdajemy sobie sprawy, jak wielkim darem jest Eucharystia. Rzadko kiedy odczuwamy jej głód, bo świątynia jest na wyciągnięcie ręki i zawsze możemy przyjść na Mszę świętą.

- Podczas Mszy św. jesteśmy braćmi i siostrami, pokonujemy nasz własny egoizm i otwieramy się na pełnię miłości. Eucharystia uczy na postrzegania drugiego człowieka jako kogoś bardzo bliskiego. Wspólnota eucharystyczna czyni nas zdolnymi do budowania przyjaźni i właściwych relacji z każdym człowiekiem - tłumaczył wrocławski biskup pomocniczy.

Wyjaśniał, że w czasie Mszy świętej tworzy się autentyczna duchowość komunii. To umiejętność zatrzymania się i ofiarowania swojego czasu tym, którzy go potrzebują.

- Eucharystia prowadzi do duszpasterstwa obecności. Ona posyła nas, byśmy obwieszczali Bożą miłość w dzisiejszym świecie. Tej miłości nie wolno nam zatrzymać dla siebie. Jako wierzący mamy obudzić dzisiejszy świat niepokojem Bożej miłości, ożywiać środowiska, w których żyjemy - apelował

Zaznaczył przy tym, że Eucharystia ściśle wiąże się z kapłaństwem. Potrzeba nam zatem dziękować za dar kapłaństwa i prosić o wierne powołania do kapłańskiej służby.

- Módlcie się za kapłanów, za na wszystkich, potrzeba nam dziś waszej modlitwy i obecności w naszym kapłańskim życiu. Powołanie kapłańskie to wielki dar, ale i trudne zadanie. Podtrzymujcie nasze kapłańskie dłonie, jak lud podtrzymywał ręce Mojżesza, gdy modlił się na pustyni - porównał kaznodzieja.

Zachęcał wszystkich, by byli świadkami Jezusa Chrystusa w codziennym życiu, a każda Eucharystia niech się stanie dla nich pokarmem na drodze do wieczności.

Po homilii biskup Kiciński na wzór samego Jezusa umył i ucałował nogi mężczyznom.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
8°C Piątek
rano
11°C Piątek
dzień
11°C Piątek
wieczór
7°C Sobota
noc
wiecej »