Podrabiane buty, kurtki i zabawki trafią do najbardziej potrzebujących. To efekt współpracy diecezjalnej Caritas z Izbą Celną.
Do Magazynów Pomocy Żywnościowej i Rzeczowej w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze prowadzonych przez diecezjalną Caritas trafiło 1,2 tys. par butów, 46 kurtek i 280 zabawek. – Dowiedzieliśmy się, że w magazynach Izby Celnej jest wiele „podróbek” butów i odzieży pochodzącej z przemytu, która mogłaby trafić do ubogich diecezjan – wyjaśnił w rozmowie z KAI ks. Andrzej Kołodziejczyk, wicedyrektor diecezjalnej Caritas.
Zanim Izba Celna przekazała tę odzież organizacji pożytku publicznego jaką jest diecezjalna Caritas, musiała wystąpić do sądu o zarządzenie przepadłości towaru na rzecz skarbu państwa. – Dopiero po wyroku sądu i uzyskaniu zgody właściciela znaku firmowego możemy nieodpłatnie przekazać te rzeczy. Organizacje muszą jednak w ciągu trzydziestu dni usnąć znak firmowy z towaru – wyjaśnia Mirosław Gapiński, kierownik referatu likwidacji towarów w Izbie Celnej w Rzepinie.
Nie każde podrobione buty czy odzież może trafić do organizacji pożytku publicznego zajmujących się pomocą charytatywną. Największy problem to przekonać właścicieli marek do tego, aby zgodzili się przekazać takie towary. – Często zdarza się, że właściciel marek dbając o jakość, woli je zniszczyć niż dać ubogim – mówi ks. Andrzej Kołodziejczyk, wicedyrektor diecezjalnej Caritas. – Zrobiliśmy wszystko, aby uzyskać potrzebną zgodę właściciela. Żal byłoby to zniszczyć – dodaje Mirosław Gapiński.
Z otrzymanej odzieży cieszy się Teresa Paczowska z zielonogórskiego magazynu. – Wszystko za pośrednictwem Parafialnych Zespołów Caritas trafi do potrzebujących – zapewnia.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.