Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz udaje się w poniedziałek z czterodniową oficjalną wizytą do Japonii, gdzie będzie rozmawiał z cesarzem Akihito, premierem Yukiyo Hatoyamą, członkami rządu i parlamentu oraz przedstawicielami biznesu.
W poniedziałek w Tokio Borusewicz spotka się z premierem Japonii Yukiyo Hatoyamą, przewodniczącym Izby Reprezentantów (izba niższa japońskiego parlamentu) Takahiro Yokomichi oraz przewodniczącym Izby Radców (izba wyższa) Satsuki Edą.
We wtorek w Japonii marszałek Senatu będzie rozmawiał z szefem japońskiej dyplomacji Katsuyą Okadą oraz minister sprawiedliwości panią Keiką Chiba. Borusewicz weźmie udział także w spotkaniu z Japońską Federacją Biznesu oraz odwiedzi siedzibę firmy Panasonic.
W środę Borusewicz będzie rozmawiał z ministrem gospodarki, handlu i przemysłu Masayuki Naoshimą oraz weźmie udział w spotkaniu z Forum Współpracy Biznesu. Marszałek odwiedzi także Uniwersytet Tokijski oraz spotka się w czwartek z burmistrzem Hiroszimy.
Punktem kulminacyjnym wizyty Borusewicza w Japonii będzie audiencja u cesarza Akihito.
"Etykieta oraz protokół dyplomatyczny obowiązujący w Japonii nie pozwalają rozmawiać z cesarzem ani o polityce, ani o sprawach gospodarczych. Chciałbym więc zaproponować rozmowę na temat Chopina, gdyż cesarz jak i cesarzowa sami grają i interesują się muzyką, a twórczość Fryderyka Chopina jest bardzo popularna w Japonii" - powiedział PAP marszałek.
Podkreślił, że wizyta w Japonii ma głównie charakter polityczno-parlamentarny oraz biznesowy. "W ciągu czterech dni spotkam się z najważniejszymi osobami w Japonii: z cesarzem, premierem, członkami rządu oraz przedstawicielami biznesu. Jest to ważna wizyta, gdyż od zmiany władzy w Japonii nie mieliśmy kontaktu na tak wysokim szczeblu" - powiedział Borusewicz.
Marszałek Senatu zapowiedział, że w Japonii będzie rozmawiał o bieżącej sytuacji w Azji Południowo-Wschodniej. "Dla Japonii poważnymi problemami są kwestie związane choćby ze zbrojeniem się Korei Północnej, czy też rosnąca potęga Chin. Ważne jest zatem, aby z Japonią, która jest państwem o dużym znaczeniu na mapie politycznej i gospodarczej świata, utrzymywać kontakty na jak najwyższym szczeblu" - podkreślił Borusewicz.
Dodał, że wizyta będzie także okazją do rozmowy z przedstawicielami japońskiego biznesu o możliwych nowych inwestycjach w Polsce.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...