Mieszkańcy Chicago w tym roku wcześniej rozpoczęli obchody Dnia św. Patryka. Święto patrona Irlandii obchodzone będzie na całym świecie w najbliższą środę, natomiast w Chicago zaczęto świętowanie już w sobotę od tradycyjnej, 55. już parady.
Gościem honorowym uroczystości był premier Irlandii Brian Cowen, który w środę spotyka się w Waszyngtonie z prezydentem USA Barackiem Obamą.
Kilka tysięcy osób zgromadzonych w śródmieściu Chicago mogło podziwiać 70 platform, występy tancerzy i orkiestr dętych. Tradycyjnie dominował kolor zielony oraz trójlistna koniczyna, nieformalny symbol Irlandii. Jak co roku przepływająca przez miasto rzeka Chicago została zabarwiona na kolor zielony. Tradycja jej barwienia ma już ponad 40 lat.
Przez cały weekend na południu Chicago odbywał się rodzinny festiwal kultury irlandzkiej. Władze miejskie nie zgodziły się w tym roku na organizację drugiej chicagowskiej parady z okazji Dnia św. Patryka, w której co roku brało udział ponad 300 tys. mieszkańców południowych dzielnic. Decyzję podjęto ze względów bezpieczeństwa; w ubiegłym roku kilkunastu policjantów zostało rannych w incydentach z udziałem nietrzeźwych uczestników parady.
Tradycyjnie podczas obchodów święta patrona Irlandii zapełniają się puby, w których króluje piwo, także zabarwione na zielono. W Chicago odbywają się koncerty i występy związane z kulturą irlandzką.
W USA obchody Dnia św. Patryka sięgają 1737 roku, kiedy to Charytatywne Irlandzkie Stowarzyszenie w Bostonie zorganizowało pierwszą paradę. Największa parada po raz 249. odbędzie się w środę w Nowym Jorku.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.