Wenezuelczycy muszą grać w gry, aby zarobić na życie

Kryzys w rządzonej przez skrajną lewicę Wenezueli jest tak duży, że brakuje tam podstawowych produktów. Mieszkańcy południowoamerykańskiego kraju, aby utrzymać swoje rodziny, zaczynają grać w gry komputerowe.

Wenezuela, kiedyś najbogatszy kraj Ameryki Południowej, boryka się dziś z olbrzymim kryzysem gospodarczym. W kraju posiadającym jedne z największych na świecie złóż ropy naftowej występują poważne niedobory żywności, podstawowe produkty przemysłowe są niemal nie do zdobycia, a w szpitalach brakuje leków. Wenezuelczyk w ostatnich latach schudł statystycznie o prawie 9 kg. a w kraju brakować zaczęło nawet hostii w kościołach. Inflacja w zeszłym roku wyniosła ponad 14 000 proc. Za jednego dolara trzeba, według oficjalnych danych, zapłacić prawie 70 000 wenezuelskich boliwarów. Na czarnym rynku, gdzie szacunki są bardziej wiarygodne, z jednego dolara trzeba dać aż 800 000 tys. boliwarów.

Według niektórych szacunków prawie 40 proc. siły roboczej w Wenezueli trudni się przemytem towarów i żywności. Ale Wenezuelczycy znaleźli jeszcze inny sposób na utrzymanie rodziny. Jest nim… gra w gry komputerowe. I trudno się dziwić, kiedy waluta ich kraju jest kilkakrotnie mniej warta niż wirtualny środek płatniczy w grze Word of Warcraft. Jak informuje CNN, Wenezuelczycy wykorzystują fakt, że w grze funkcjonują tzw. tokeny, czyli abonamenty dostępu do gry, które można kupować za „złoto” zebrane w samej grze. W ten sposób gracze nie muszą płacić za dostęp do ulubionej rozrywki prawdziwymi pieniędzmi. Wenezuelczycy wykorzystują ten mechanizm, zdobywając „złoto” w grze, a zakupione za nie tokeny sprzedają w sieci już za realne pieniądze.

Kryzys, który zmusił wielu Wenezuelczyków do porzucenia „zwyczajnej” pracy na rzecz „grania w gry” wynikł ze skrajnie nieodpowiedzialnej polityki gospodarczej rządu Wenezueli. Pod koniec XX w. władzę w tym kraju zdobył Hugo Chavez, głoszący hasła „socjalizmu XXI wieku”. Znacjonalizował on wiele gałęzi przemysłu, a wysokie dochody z ropy naftowej przeznaczył na wydatki socjalne. Chavez umarł w 2013 r. a jego następcy musieli zmierzyć się z kryzysem wywołanym spadkami cen ropy naftowej. Kontynuacja socjalistycznej polityki, w tym dodruk pieniądza, aby utrzymać wysokie wydatki budżetowe, załamały wenezuelską gospodarkę. Nowy prezydent Nicolas Maduro za trudną sytuację obwinił „kapitalistów” i rozpoczął brutalną walkę z opozycją, co jeszcze dopełniło chaosu w tym kraju. W ten sposób wielu Wenezuelczyków musiało znaleźć w grach komputerowych sposób nie tylko sposób na ucieczkę od trudnej rzeczywistości realnej, ale i sposób na wyżywienie rodziny.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  10°C Piątek
  noc
  9°C Piątek
  rano
  12°C Piątek
  dzień
  13°C Piątek
  wieczór
  wiecej »