Tajwański arcybiskup zaprosi papieża do złożenia wizyty w 2019 roku

Tajwański arcybiskup John Hung Shan-chun zapowiedział w piątek, że podczas wizyty, jaką wraz z innymi biskupami z wyspy złoży w Watykanie, gdzie zostaną przyjęci przez papieża, zaprosi formalnie Franciszka do odwiedzenia w 2019 roku Tajwanu.

Okazją do prawdopodobnych odwiedzin papieża na Tajwanie będzie Kongres Eucharystyczny na wyspie, który odbędzie się w marcu 2019 - informują tajwańskie źródła kościelne.

W przemówieniu wygłoszonym w ambasadzie Tajwanu przy Stolicy Apostolskiej abp John Hung Shan-chun powiedział, że nadszedł czas, aby Watykan zaczął spoglądać na Kościół na Tajwanie jako "Kościół sam w sobie", nie zaś "w powiązaniu z Chinami".

"Pierwszy motyw do zaproszenia to fakt, że nigdy żaden papież nie był na Tajwanie. Nigdy w ciągu 70 lat. Dzieje Tajwanu w ciągu ostatnich 70 lat są zarazem historią cierpienia" - powiedział Hung.

Kościół katolicki Tajwanu występuje z zaproszeniem w czasie, gdy Chiny wzmogły swój nacisk dyplomatyczny na wyspę, a jednocześnie próbują ponownie nawiązywać stosunki z Państwem Watykańskim.

Watykański sekretarz stanu Pietro Parolin powiedział zwracając się do biskupów birmańskich podczas ich niedawnej wizyty w Rzymie, że dialog miedzy Chinami a Stolicą Apostolską niewiele posunął się naprzód.

Kościół katolicki na Tajwanie spełnia rolę "pomostu" do Kościoła katolickiego w Chinach: przyjął ponad 300 duchownych i sióstr zakonnych z Chin. Studiują oni na Uniwersytecie Katolickim Fu-Jen w Nowym Tajpej.

Również najwyższe władze państwowe Tajwanu wystosowały ostatnio zaproszenie do papieża. Na Tajwanie mieszka około 300 000 katolików; jednym z nich jest wiceprezydent Chen Chien-jen.

Watykan utrzymuje nuncjaturę na Tajwanie, której łacińska nazwa brzmi: Nuntiatura Apostolica in Sinis (Nuncjatura Apostolska w Chinach). Odkąd Tajwan wystąpił w 1971 r. z ONZ, kieruje nią nie nuncjusz, lecz duchowny dyplomata w randze charge d'affaires.

W 1949 r., kiedy Mao Zedong pokonał Czang Kaj-szeka, a ten znalazł schronienie na Tajwanie, przedstawicielstwo dyplomatyczne Watykanu pozostawało na terenie Chin. Jednak w 1952 roku, w rok po wydaleniu nuncjusza Antonio Riberiego z Chin, nuncjaturę przeniesiono na Tajwan.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 1 2 3 4 5 6
  27°C Niedziela
  wieczór
  22°C Poniedziałek
  noc
  18°C Poniedziałek
  rano
  24°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »