Pielgrzymka Bankowców na Jasnej Górze

Aby pieniądz był mocny, a gospodarka silna. W duchu wdzięczności za 100-lecie niepodległości Polski i z prośbami o pomyślność dla naszej Ojczyzny odbyła się na Jasnej Górze Pielgrzymka Bankowców, która zgromadziła 4 tys. osób.

Spotkanie bankowców odbyło się po raz trzydziesty trzeci i przebiegło pod hasłem „Maryjo, Królowo Polski weź w opiekę Naród cały”. Alicja Paszewska, organizatorka pielgrzymki z Częstochowy podkreśliła, ze tegoroczne pielgrzymowanie odbyło się w duchu wdzięczności za odzyskana 100 lat temu niepodległość – pamiętamy w modlitwie o tych, którzy walczyli o nasza wolność. Patrzymy z ufnością w naszą przyszłość, życząc Ojczyźnie pomyślności, dobrego rozwoju gospodarczego, mocnego pieniądza i opieki Bożej dla wszystkich bankowców w ich niełatwej, stresującej pracy – mówiła przedstawicielka sektora bankowości.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. odprawiona na jasnogórskim Szczycie. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Antoni Długosz z Częstochowy. Zachęcał bankowców, by w codziennym życiu i pracy kierowali się miłosierdziem. „Pan Jezus pragnie, abyśmy byli przedłużeniem Jego słów i czynów pełnych miłosierdzia. A macie tak trudną posługę w swoim charyzmacie, pochylając się często nad różnymi problemami ludzkimi, nie tylko tymi, gdzie powiększa się dorobek waszego petenta, ale czasem dochodzi do materialnej klęski – mówił kaznodzieja.

W darach ołtarza bankowcy złożyli ofiary pieniężne na rzecz dzieci w polskiej wsi Wierszyna oddalonej o 100 km od Irkucka na Syberii.

Pielgrzymka rozpoczęła się wczoraj Apelem Jasnogórskim. Dziś bankowcy wraz z kierowcami wzięli udział w Drodze Krzyżowej na Wałach jasnogórskich. Przed Mszą św. natomiast wysłuchali koncertu patriotyczno-religijnego Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza pod dyr. mjra Leszka Mieczkowskiego.

W pielgrzymce uczestniczyli m.in. Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich oraz Rafael Lelito, Prezes Podkarpackiego Banku Spółdzielczego.

Historia pielgrzymek środowiska bankowego sięga 1986 r. Z inicjatywą ich zorganizowania wystąpiła Franciszka Gosławska z Banku Gospodarki Żywnościowej. Wraz dwiema koleżankami – Antoniną Szubką i Aleksandrą Bieniewską – udała się na Jasną Górę z propozycją przygotowania pielgrzymki. Zgromadziła ona wtedy ponad 20 tys. osób. Do dziś nieprzerwanie jednoczy pielgrzymów-bankowców z całej Polski. Organizację corocznych pielgrzymek koordynuje Duszpasterstwo Bankowców „Nazaret” z Częstochowy.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  11°C Czwartek
  rano
  19°C Czwartek
  dzień
  20°C Czwartek
  wieczór
  16°C Piątek
  noc
  wiecej »