Aby pieniądz był mocny, a gospodarka silna. W duchu wdzięczności za 100-lecie niepodległości Polski i z prośbami o pomyślność dla naszej Ojczyzny odbyła się na Jasnej Górze Pielgrzymka Bankowców, która zgromadziła 4 tys. osób.
Spotkanie bankowców odbyło się po raz trzydziesty trzeci i przebiegło pod hasłem „Maryjo, Królowo Polski weź w opiekę Naród cały”. Alicja Paszewska, organizatorka pielgrzymki z Częstochowy podkreśliła, ze tegoroczne pielgrzymowanie odbyło się w duchu wdzięczności za odzyskana 100 lat temu niepodległość – pamiętamy w modlitwie o tych, którzy walczyli o nasza wolność. Patrzymy z ufnością w naszą przyszłość, życząc Ojczyźnie pomyślności, dobrego rozwoju gospodarczego, mocnego pieniądza i opieki Bożej dla wszystkich bankowców w ich niełatwej, stresującej pracy – mówiła przedstawicielka sektora bankowości.
Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. odprawiona na jasnogórskim Szczycie. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Antoni Długosz z Częstochowy. Zachęcał bankowców, by w codziennym życiu i pracy kierowali się miłosierdziem. „Pan Jezus pragnie, abyśmy byli przedłużeniem Jego słów i czynów pełnych miłosierdzia. A macie tak trudną posługę w swoim charyzmacie, pochylając się często nad różnymi problemami ludzkimi, nie tylko tymi, gdzie powiększa się dorobek waszego petenta, ale czasem dochodzi do materialnej klęski – mówił kaznodzieja.
W darach ołtarza bankowcy złożyli ofiary pieniężne na rzecz dzieci w polskiej wsi Wierszyna oddalonej o 100 km od Irkucka na Syberii.
Pielgrzymka rozpoczęła się wczoraj Apelem Jasnogórskim. Dziś bankowcy wraz z kierowcami wzięli udział w Drodze Krzyżowej na Wałach jasnogórskich. Przed Mszą św. natomiast wysłuchali koncertu patriotyczno-religijnego Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza pod dyr. mjra Leszka Mieczkowskiego.
W pielgrzymce uczestniczyli m.in. Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich oraz Rafael Lelito, Prezes Podkarpackiego Banku Spółdzielczego.
Historia pielgrzymek środowiska bankowego sięga 1986 r. Z inicjatywą ich zorganizowania wystąpiła Franciszka Gosławska z Banku Gospodarki Żywnościowej. Wraz dwiema koleżankami – Antoniną Szubką i Aleksandrą Bieniewską – udała się na Jasną Górę z propozycją przygotowania pielgrzymki. Zgromadziła ona wtedy ponad 20 tys. osób. Do dziś nieprzerwanie jednoczy pielgrzymów-bankowców z całej Polski. Organizację corocznych pielgrzymek koordynuje Duszpasterstwo Bankowców „Nazaret” z Częstochowy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!
Twierdzi, że byłby tam narażony na nadużycia i brak opieki zdrowotnej.
Przypada ona 13 dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.
Sąd nakazał zbadanie możliwości popełnienia zbrodni wojennych przez żołnierza z Izraela.