25 lat Światowych Dni Młodzieży

W marcu tego roku przypada jubileusz 25. rocznicy ustanowienia Światowych Dni Młodzieży. Z tej okazji 25 marca Ojciec Święty spotka się w Rzymie z młodymi, którzy przebędą na to wydarzenie.

Obchody jubileuszu celebrowane będą również w Niedzielę Palmową w diecezjach na całym świecie. To bezpośrednie nawiązanie do spotkania Jana Pawła II z młodymi w 1985 roku, które stało się początkiem drogi ŚDM. W rzymskich obchodach weźmie udział delegacja młodych Polaków. Będą oni także uczestniczyć w X Międzynarodowym Forum Młodzieży organizowanym przez Papieską Radę ds. Świeckich w Rocca di Papa pod Rzymem w dniach 24-28 marca.

Papież Benedykt XVI w orędziu do młodych, opublikowanym kilka dni temu, napisał że: W tym roku przypada 25. rocznica ustanowienia Światowych Dni Młodzieży (ŚDM), których Czcigodny Jan Paweł II pragnął jako corocznych spotkań młodych chrześcijan całego świata. Była to prorocza inicjatywa, która przyniosła obfite owoce, pozwalając nowym pokoleniom chrześcijan spotykać się, słuchać Słowa Bożego, odkrywać piękno Kościoła i przeżywać mocne doświadczenia wiary, które doprowadziły wielu do decyzji całkowitego oddania się Chrystusowi. Nawiązał w ten sposób do niezwykłego jubileuszu, który będzie obchodzony w tygodniu poprzedzającym najbliższą Niedzielę Palmową przez młodzież na całym świecie. Jak podkreślił w swym orędziu, pomysł corocznych spotkań, którym towarzyszą międzynarodowe spotkania co 2-3 lata w wybranym mieście, zainicjował jego poprzednik w 1985 roku, kiedy zaprosił młodzież do Rzymu. Napisał wtedy specjalny „List do młodych”, który w tym roku na nowo jest czytany i rozważany przez duszpasterstwa, wspólnoty, ruchy oraz osoby poznające nauczanie Jana Pawła. Słowa z listu Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne? (Mk10,17) stały się hasłem tegorocznego XXV ŚDM.

25 marca na placu św. Piotra w Rzymie młodzi Włosi a także przedstawiciele młodzieży z prawie wszystkich krajów świata powrócą do wydarzenia, które miało miejsce 25 lat temu, aby razem z papieżem Benedyktem dziękować za dar ŚDM. Z historią tych corocznych spotkań, mających swoją kulminację m.in. podczas międzynarodowych obchodów w Buenos Aires (1987), Santiago de Compostela (1989), Częstochowie (1991), Denver (1993), Manili (1995), Paryżu (1997), Rzymie (2000), Toronto (2002), Kolonii (2005), Sydney (2008), wiążą się historie życia milionów młodych ludzi, którzy uczestniczyli w tych spotkaniach, pogłębiając swoją wiarę, ucząc się miłości do Chrystusa, poznając nowe kultury i kraje, nawiązując wartościowe, trwałe przyjaźnie z chrześcijanami z innych państw, a przede wszystkim będąc w komunii z Kościołem i ewangelizując poprzez swoje świadectwo tych rówieśników, którzy nie poznali orędzia zbawienia.

Towarzyszyć temu będzie Międzynarodowe Forum Młodzieży, organizowane po raz dziesiąty, podczas którego delegacje młodych z prawie wszystkich krajów spotkają się by rozmawiać i dzielić się swoimi świadectwami związanymi z tematem Forum: „Uczyć się miłości”. W czasie konferencji poruszone mają zostać zagadnienia takie jak: prawda i piękno miłości, wyzwania i trudności współczesnej młodzieży, małżeństwo jako sakrament miłości małżonków i droga do świętości, przygotowanie do bycia w związku małżeńskim oraz święci ukazujący drogę do miłości. W obradach Forum wezmą udział młodzi przedstawiciele z Polski: Anna Milewska, Jakub Duszak i Grzegorz Pindelski. Swoją obecność zapowiedział Kardynał Stanisław Ryłko – przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Świeckich.

Pomysł organizacji Forum narodził się w łączności ze ŚDM. Idea powstała z inicjatywy młodych podczas spotkania w Buenos Aires w 1987 r. Od tej pory Forum odbywało się co kilka lat w różnych miastach. Było sposobnością do nawiązania dialogu i wymiany doświadczeń przed spotkaniem z papieżem. Fora przygotowywane są przez Papieską Radę, która zaprasza poprzez Krajowe Episkopaty przedstawicieli młodzieży (z duszpasterstw, wspólnot, ruchów, organizacji kościelnych), którzy uczestniczą w tych spotkaniach jako specjalni delegaci Zapraszani są również goście pracujący w duszpasterstwie młodzieży w różnych państwach. W 2004 roku zmieniono jego formułę, nadając mu charakter bardziej formacyjny oraz miejsce gdzie się odbywa – jest nim Rocca di Papa pod Rzymem.

Relacja z Forum będzie zamieszczana na stronie www.sdm.org.pl

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
14°C Czwartek
rano
16°C Czwartek
dzień
16°C Czwartek
wieczór
14°C Piątek
noc
wiecej »