O modlitwę, troskę i wsparcie materialne dla Św. Góry Grabarki apeluje w liście do wiernych Prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski Sawa. W tym roku prawosławni obchodzą 300-lecie pierwszego cudu, który miał miejsce na św. Górze Grabarce. Jest ona uznawana za miejsce licznych uzdrowień duszy i ciała.
„Św. Góra Grabarka jest (...) częścią każdego z nas” – pisze abp Sawa. „Niejednokrotnie zaświadczyliśmy, że potrafimy zjednoczyć się i wiele osiągnąć. Tak powinno być i w tym przypadku” – dodaje hierarcha.
W uroczystościach, które odbędą się w sierpniu weźmie udział m.in. Patriarcha Ekumeniczny Bartłomiej.
Abp Sawa przypomina wiernym o pożarze, jaki wybuch w cerkwi Przemienienia Pańskiego przed dwudziestu laty oraz ich aktywną pomoc w odbudowaniu świątyni. Wspólnymi siłami udało się również wybudować ogrodzenie, ołtarz polowy i prawie wykończyć dom pielgrzyma – pisze z satysfakcją prawosławny metropolita.
Zaznacza następnie, że zostało jeszcze wiele prac, m.in. remont korpusu monastycznego i świątyni pw. Matki Boskiej Wszystkich Utrapionych Radość oraz uporządkowanie terenu całej góry. Prace mają być wykonane do czasu uroczystości jubileuszowych planowanych na 18-19 sierpnia.
Abp Sawa przypomina, że Święta Góra Grabarka przyciąga do siebie chorych i zdrowych oraz, że stale pielgrzymują tu prawosławni, katolicy i protestanci. Hierarcha wyraził przekonanie, że miejsce to powinno być ochraniane i umacniane, by mogło służyć następnym pokoleniom.
W 2010 roku mija trzysta lat od pierwszego cudu jaki miał miejsce na Grabarce. Było nim w 1710 r. ocalenie przed epidemią wszystkich okolicznych mieszkańców, którzy szukali schronienia na Święte Górze.
Święta Góra Grabarka jest najważniejszym w Polsce sanktuarium i miejscem kultu Kościoła prawosławnego. Na szczycie wzgórza znajduje się cerkiew Przemienienia Pańskiego (Spasa), odbudowana w 1990 roku po pożarze, a także żeński klasztor prawosławny. Nad strumykiem Kryniczka stoi mała, drewniana kapliczka ze wspartym na sześciu słupkach kopulastym dachem, kryjącym cudowne źródełko.
Cerkiew znajdującą się na wzgórzu otacza las krzyży ofiarnych, na którym od lat ustawia się różnej wielkości krzyże wotywne z drewna i metalu.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.