Działania Autonomicznego Wydziału Wschodniego Solidarności Walczącej są tematem konferencji naukowej odbywającej się w Krakowie.
Autonomiczny Wydział Wschodni Solidarności Walczącej powstał w 1987 r. w Krakowie. Jego współtwórcami byli Jadwiga Chmielowska i Piotr Hlebowicz. - To był jeden z ciekawszych przykładów działalności niepodległościowej na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Działacze Solidarności Walczącej uważali, że niepodległość narodów wchodzących w skład Związku Sowieckiego jest warunkiem niepodległości Polski - powiedział dziś w auli Akademii "Ignatianum" historyk Adam Gliksman.
Działalność wydziału koncentrowała się na zbieraniu i opracowywaniu informacji o sytuacji w Związku Sowieckim, nawiązywaniu bezpośrednich kontaktów na Wschodzie, prowadzeniu działalności informacyjnej, w tym przerzucaniu rozmaitych wydawnictw za wschodnią granicę, organizowaniu szkoleń, głównie poligraficznych, na które przyjeżdżały osoby ze Wschodu, badaniu sytuacji Polaków na tamtym terenie, ułatwianiu kontaktów osób ze środowisk niepodległościowych na Wschodzie z politykami polskimi.
- Instytut Pamięci Narodowej, który jest organizatorem konferencji "Za waszą i naszą wolność", od lat inicjuje badania i popularyzuje wiedzę o Solidarności Walczącej. Tym razem chcieliśmy przypomnieć działania Wydziału Wschodniego tej organizacji, który aktywnie wcielał w życie pomysł, że Związek Sowiecki można zdemontować, tworząc wspólnotę wolnych narodów - powiedział dr Jarosław Szarek, szef IPN.
Ciekawe były formy nawiązywania kontaktów na Wschodzie. - Obracaliśmy się w środowisku byłych łagierników - więźniów sowieckich obozów pracy, doświadczonych w oporze wobec komunizmu. Aby mieć pewność, że dana osoba jest godna zaufania, ręczyli za nią łagiernicy innej narodowości. Na przykład za Ukraińca ręczył Estończyk. Nawiązaliśmy szerokie kontakty na Białorusi, Ukrainie, Litwie, w Łotwie, Estonii, na Kaukazie i Zakaukaziu oraz w Kazachstanie - powiedziała J. Chmielowska.
Jutro w auli wielkiej "Ignatianum" (ul. Kopernika 26) będą się odbywały od godz. 10 do 17 dyskusje z udziałem działaczy Autonomicznego Wydziału Wschodniego SW oraz ich współpracowników z krajów dawnego Związku Sowieckiego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.