Papież do młodych.
W wideoprzesłaniu skierowanym do Argentyńczyków zebranych na Krajowym Spotkaniu Młodych Papież zachęca nowe generacje do zaangażowania i nie pozostawania na marginesie wydarzeń.
Obecność, wspólnota i misja – to trzy słowa klucze, na które zwrócił uwagę Franciszek w wideoprzesłaniu skierowanym do Argentyńczyków zebranych na Krajowym Spotkaniu Młodych w Rosario.
Papież podkreślił, że Jezus jest zawsze obecny wśród nas, w naszej historii i zaprasza nas do spotkania, abyśmy wspólnie mogli tworzyć cywilizację miłości. Aby było to możliwe konieczne jest trwanie przy Nim w modlitwie, w słuchaniu Słowa Bożego i w sakramentach. Zachęcił młodych Argentyńczyków do czytania Pisma św., nawet tylko dwie minuty każdego dnia. Z Jezusem można bowiem zmieniać historię, bo On uzdrawia i wysyła nas, abyśmy pomagali innym.
Historii nie pisze się samemu – stwierdził Franciszek – tworzą ją narody.
"Jesteśmy narodem i historię tworzą narody, nie ideologie, narody są protagonistami historii – powiedział Ojciec Święty. – Tworzymy wspólnotę, Kościół. Jeżeli chcesz budować jako chrześcijanin musisz robić to wraz z ludem Bożym, w Kościele, jako naród. Nie w małej, eleganckiej, szykownej grupce, odseparowanej od życia ludu Bożego. Ludem Bożym jest Kościół, z wszystkimi ludźmi dobrej woli, z młodymi, dorosłymi, chorymi, zdrowymi, grzesznikami, bo wszyscy nimi jesteśmy! Z Jezusem i Maryją, ze świętymi, którzy nam towarzyszą. Iść jako lud. Tworzyć jego historię. Jezus liczy na nas i liczy także na ciebie, na nią, na wszystkich, na każdego z nas".
W kontekście październikowego synodu biskupów poświęconego młodym Papież zachęcił ich do angażowania się i nie pozostawania na marginesie wydarzeń.
Franciszek zauważył także, iż Jezus wysyła nas z misją, jesteśmy bowiem wezwani do tego, aby wychodzić do innych, a nie być Kościołem zamkniętym w utartych i wygodnych schematach. Trzeba wychodzić do drugiego i siać ziarna nadziei oraz odnawiać historię. Wychodząc, trzeba pamiętać, że naszą wspólnotę winno charakteryzować miłosierdzie, dialog, wsłuchiwanie się w drugiego.
Mówiąc o młodych, którzy są przyszłością Kościoła, narodu Papież zaznaczył, że należy ją budować na fundamentach, które mają solidne korzenie.
"Powróćcie do korzeni i na nich budujcie przyszłość, z nich pochodzi życiodajny sok: nie przekreślajcie historii swojej ojczyzny, nie lekceważcie historii swojej rodziny, dziadków – zachęcał Papież. – Szukajcie korzeni, szukajcie waszej historii. I od nich zaczynajcie budowę przyszłości. A tym, którzy mówią, że «błędy narodowe to już przeszłość» lub że «powracanie do tego nie ma sensu», że «teraz wszystko zaczyna się od nowa» śmiejcie się w twarz. Oni są klaunami historii".
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.