Merkel: odpowiedź UE wobec ceł USA będzie "wspólna i zdecydowana"

Kanclerz Niemiec zabrała głos w sprawie ceł na stal i aluminium, które Stany Zjednoczone zawiesiły tylko do 1 czerwca.

Przebywająca w Lizbonie kanclerz w czasie konferencji prasowej z portugalskim premierem Antonio Costą oświadczyła, że państwa członkowskie UE porozumiały się w sprawie "wspólnej, inteligentnej i zdecydowanej odpowiedzi" na możliwe nałożenie ceł przez USA. Podkreśliła, że takie rozważane przez amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa środki "nie są zgodne z zasadami Światowej Organizacji Handlu".

Prezydent USA nałożył w marcu 25-procentowe cło na import stali i 10-procentowe na aluminium, ale w odniesieniu do UE zawiesił je. W piątek kończy się okres, na jaki Stany Zjednoczone zawiesiły taryfy wobec Wspólnoty, a kraje unijne domagają się stałego wyłączenia ich z programu taryf.

Merkel podkreśliła w czwartek, że nie chce na razie mówić o ewentualnej reakcji UE, bo "nieznana jest jeszcze decyzja" amerykańskiej administracji.

W opublikowanym w czwartek wywiadzie dla francuskiego dziennika "Le Figaro" amerykański minister handlu Wilbur Ross podkreślił, że USA "nie chcą wojny handlowej". Nie potwierdzając otwarcie, że Stany Zjednoczone cła nałożą, zapowiedział, że "to od Unii Europejskiej będzie zależało, czy zechce podjąć działania odwetowe". "A następne pytanie będzie takie: jak zareaguje (na nie prezydent USA Donald) Trump" - dodał Ross.

AP ocenia, że Stany Zjednoczone prawdopodobnie nałożą cła na UE. Jeśli do tego dojdzie, może wybuchnąć wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi a ich partnerami.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Teoretyk
  31.05.2018 16:23
  "AP ocenia, że Stany Zjednoczone prawdopodobnie nałożą cła na UE." Nie sądzę! (A jeżeli nawet to będą tylko propagandowe działania osłonowe dla zmyłki przygłupich maluczkich.) Dlaczego? Bo jasnym jest iż państwa narodowe w formie jakie znaliśmy do końca Wielkiej Wojny to już przeszłość! Obecne rządy to tylko namiestnicy Decydentów. USA i Unia to tylko dwa skrzydła tego samego ptaka kierowanego tym samym mózgiem. A więc jakie cła może prawica na lewicę (prawica -lewica w sensie - koniczyny górne)
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  6°C Wtorek
  wieczór
  3°C Środa
  noc
  0°C Środa
  rano
  6°C Środa
  dzień
  wiecej »