Lednica: Chrystus chce, żebyś stanął w środku Kościoła. Można na wiele sposobów protestować przeciwko temu

Pod hasłem „Jestem” odbyło się dziś 22. Spotkanie Młodych na Lednicy, które zakończyło tradycyjnie przejście przez lednicką Rybę. W tym roku z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w spotkaniu uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda, który przekazał uczestnikom polskie flagi. Specjalne pozdrowienia dla uczestników przesłał również papież Franciszek.

Zobacz też: Prezydent Duda tańczy nad Lednicą

Pola Lednickie otworzyły się dla uczestników spotkania o 8.00 rano; o tej godzinie można już było skorzystać z sakramentu spowiedzi. O 12.00 uczestnicy odmówili wspólnie modlitwę Anioł Pański, a o 15.00 Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Oficjalnie Spotkanie Młodych na Polach Lednickich rozpoczęła procesja z relikwiami, w której wzięli udział m.in. prezydent RP Andrzej Duda, prymas Polski abp Wojciech Polak oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Podczas otwarcia o. Paweł Kozacki, prowincjał dominikanów, przypomniał najpierw historię gromadzenia się młodzieży na Polach Lednickich. - Pamiętam, że w 1991 roku na Światowych Dniach Młodzieży w Częstochowie, gdzie Jan Paweł II, witając młodzież z całego świata, powiedział, że wita też młodzież z Republiki Dominikańskiej. Na co młodzi zebrani na Jasnej Górze spontanicznie krzyknęli. Pierwszą republiką dominikańską była Jamna, potem tę małą ojczyznę o. Jan Góra zaczął budowa tutaj, na Polach Lednickich - powiedział. - To też jest mała ojczyzna - z krzyżem z Giewontu i jeziorem niemalże jak z Bałtykiem. To jest przestrzeń dominikańska, na której was witam - dodał.

Z kolei prymas Polski abp Wojciech Polak podkreślił, że bardzo cieszy się, że młodzież po raz kolejny tak licznie gromadzi się na Polach Lednickich. - Cieszę się, że przybywamy tutaj jak do źródła. O. Jan mówił nam, że można sobie wyobrazić Chrystusa, który tak jak w Galilei kroczył po wodach Jeziora Galilejskiego, tak przychodzi tutaj także wodami jeziora lednickiego. Przychodzimy, by spotkać Jezusa, by powiedzieć głośno dzisiaj: "Panie, oto jestem!" - mówił metropolita gnieźnieński.

Abp Polak powitał obecnych prezydenta RP Andrzeja Dudę, abp. Stanisława Gądeckiego i abp. Grzegorza Rysia oraz wszystkich, którzy swoją obecnością powiedzieli "Jestem!". - Możemy to powiedzieć tylko dlatego że jest Ten, który do nas mówi: "Oto jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata" - Jezus Chrystus, którego tutaj wybieramy jako naszego Pana i Zbawcę - mówił.

Lednica: Chrystus chce, żebyś stanął w środku Kościoła. Można na wiele sposobów protestować przeciwko temu   PAP/Jakub Kaczmarczyk

- Jestem. I dziękuję wam za to, że wy jesteście - mówił prezydent RP Andrzej Duda. - Patrzę na was z wielkim wzruszeniem w tym szczególnym roku 2018 - roku 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Polska młodzież jest, jest razem, śpiewa pieśni, modli się, buduje wspólnotę, a nad nią powiewają czerwono-białe sztandary. Bardzo wam za to dziękuje!- mówił.

Prezydent podziękował młodym, że przyjęli od niego dar flag. - Zabierzcie je ze sobą do domu, miejcie je, szanujcie. O to proszę. Ale proszę też, żebyście ich używali, nasze biało-czerwone barwy, tak drogie, eksponowali wtedy, kiedy są ważne momenty dla was, dla naszej ojczyzny, dla naszej historii, dla naszej tożsamości. Także w tych chwilach, kiedy się modlimy, bo mamy za sobą 1050 lat tradycji chrześcijańskiej, naszej historii budowania polskiego narodu i polskiego państwa. Dlatego wam dziękuję, że tu przychodzicie i się modlicie tak, jak nam ta tradycja nakazuje od 1050 lat w tym niezwykłym miejscu - miejscu, w którym bije historyczne serce naszej ojczyzny - powiedział.

Prezydent podkreślił również, że obecność młodych na Polach Lednickich jest wspaniałym pomnikiem o. Jana Góry. - To wy jesteście tym następnym pokoleniem, pokoleniem mojej córki, które będzie dalej budowało naszą ojczyznę. Wierzę w to, że dzięki tej obecności, dzięki budowaniu wspólnoty będzie ona z roku na rok coraz piękniejsza dzięki waszemu wkładowi w jej rozwój - podkreślał.

- Pan Bóg patrzy na was z nieba, uśmiecha się i cieszy, że jesteście razem. I chcę was zapewnić, że cieszy się Rzeczpospolita. Jestem przekonany, że cieszy się także, gdzieś u Bożego tronu, książę Mieszko, że pamiętacie i że cały czas trwacie w tym, co on uznał dla Polski za najważniejsze - wiarę chrześcijańską, która potem zbudowała naszą wielką i wspaniałą tradycję, dzięki której istniejemy jako państwo i dzięki której tyle razy udało nam się obronić: pod Grunwaldem, pod Wiedniem, pod Warszawą w 1920 - zaznaczył prezydent.

Prezydent przekazał kopię pierwszego egzemplarza pieśni "Bogurodzica". Początkowo dar miał zostać przekazany poprzez skok ze spadochronem płk. Krzysztofa Szopińskiego, jednak uniemożliwiła to pogoda.

Andrzej Duda otrzymał z kolei symbol tegorocznego spotkania na Polach Lednickich - zwierciadło. Wygrawerowany jest na nim wizerunek Pana Jezusa, dzięki czemu, jak mówią organizatorzy, można będzie spojrzeć w oczy Jezusa, ale też zobaczyć siebie w Bożych oczach. Prezydent wziął również udział we wspólnych tańcach z młodzieżą oraz włączył się we wspólny śpiew. Lednica: Chrystus chce, żebyś stanął w środku Kościoła. Można na wiele sposobów protestować przeciwko temu   PAP/Jakub Kaczmarczyk O godz. 20 Mszy św. przewodniczył abp Wojciech Polak, a homilie wygłosił abp Grzegorz Ryś.
Metropolita łódzki podkreślił, że każdy z nas jest adresatem polecenia Jezusowego: "Podnieś się i stań w środku". - To znaczy w środku Kościoła. W centrum Kościoła ma stanąć człowiek. Ty masz stanąć. Chrystus chce, żebyś stanął w środku Kościoła. Można na wiele sposobów protestować przeciwko temu. Można mówić do Jezusa: "Panie, w Kościele chodzi o Ciebie! To Ty masz być w środku". Wtedy możemy usłyszeć to, co Jezus mówi w pierwszej części dzisiejszej Ewangelii: to szabat został ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu - mówił abp Ryś.

- W dniu świętym chodzi o człowieka. W tej Eucharystii, którą przeżywamy, chodzi o ciebie - podkreślał arcybiskup. - On nie chce, żeby szło o Niego. Kiedy my Go stawiamy w centrum, On sam się usuwa i mówi: "Ty masz być w centrum. O ciebie chodzi." Chrystus nie dopomina się o chwałę. Chrystus nas nie zbiera tutaj po to, by nam powiedzieć: "Patrzcie, jestem!". On nas tu zwołuje po to, aby powiedzieć: jestem przy tobie, jestem dla ciebie, jestem skupiony na tobie. Jestem i tego uczę swój Kościół, by był skupiony na tobie - zaznaczył metropolita łódzki.

Nawiązując do dzisiejszej Ewangelii, abp Ryś zaznaczył, że w centrum wspólnoty stoi człowiek głodny i człowiek z uschniętą ręką. - On stoi w środku, ale ci wszyscy, którzy siedzą dookoła, z wyjątkiem Jezusa, nie widzą Go w centrum. Widzą w środku paragraf. Jezus nie ma prawa zadziałać, bo to wbrew prawu szabatu. Jezus się dwukrotnie spiera z ludźmi religijnymi o to, kto ma stać w środku wiary. Mówi im, że w środku ma być człowiek głodny i człowiek w swej słabości, a nie przepis, nie paragraf - podkreślił arcybiskup.

- Jezus mówi: jestem przy tobie, jesteś w środku, jestem na tobie skupiony, patrzę w twoją duszę, Nie patrzę tylko po wierzchu. Patrzę, co twoja choroba robi z twoją duszą. To znaczy postawić człowieka w środku - zobaczyć jego duszę, ocalić jego duszę, zobaczyć jego wnętrze, zobaczyć jego pragnienia, jego marzenia, jego nadzieje, które są przetrącone, bo nie może zrobić wielu rzeczy. Jezus widzi jego życie, przyszedł go zbawić, przyszedł, żeby żył - mówił duchowny.

Hierarcha podkreślił, że kiedy Jezus mówi: "Jestem przy tobie", mówi: "Kocham cię". - Nie zatrzymuję się na tym, co z zewnątrz jest twoim problemem, tylko dochodzę do samego środka twojego wnętrza, tam, gdzie ty naprawdę jesteś sobą, tam, gdzie jest wszystko, co jest dla ciebie naprawdę ważne. Ja to widzę, bo cię kocham. Nieraz nie widzimy tego. Widzimy tylko paragrafy, bo nie patrzymy sercem - dodał.

Abp Ryś pytał również zgromadzonych na Polach Lednickich o to, jaki Kościół budujemy. - Gdzie się w kościele podzieje człowiek, który jest słaby, który w wielu wymiarach jest niesprawny. Gdzie się podzieje, jeżeli w Kościele braknie ludzi, którzy patrzą sercem? - pytał. - Nie można mówić człowiekowi: "Jestem przy Tobie", jeśli nie patrzysz sercem - tłumaczył abp Ryś.

Metropolita łódzki podkreślił, że Bóg wiele razy wyciąga do nas rękę, która jest pełna darów. - Ty dla Boga jesteś najważniejszy. Ty - w swoim głodzie, w swojej słabości, bo On chce cię nakarmić, uleczyć twoją rękę i duszę, (...) Uleczony możesz teraz wyciągnąć rękę, która kogoś wesprze, kogoś nakarmi, która komuś pomoże. Możesz powiedzieć: "Jestem przy tobie, jestem obecny. Nauczyłem się tego od Boga" - zaznaczył arcybiskup.

- Stań w środku, nie bój się. Bóg chce, żebyś stał w środku, nie wstydź się. Poddaj się temu wzrokowi, bo On widzi cię sercem i ten wzrok dociera do twojej duszy, twoja dusza zostanie ocalona - zaapelował do młodych abp Ryś.

O 21.37 na Lednicy była Godzina Jana Pawła II pod hasłem „Jan Paweł II – Ojciec naszej wolności”. Nowym akcentem związanym z papieżem z Polski był fotel, na którym Jan Paweł II siedział w polskim parlamencie.

Lednica: Chrystus chce, żebyś stanął w środku Kościoła. Można na wiele sposobów protestować przeciwko temu   PAP/Jakub Kaczmarczyk Uczestnicy spotkania wysłuchali także pozdrowień papieża Franciszka: "Szczególne pozdrowienie kieruję do tych wszystkich, którzy w sobotę będą uczestniczyli w Spotkaniu Młodych na Lednicy, by rozważyć słowa Pana Jezusa: »Ja jestem z wami przez wszystkie dni«. Cieszę się waszą inicjatywą i obecnością. Drodzy młodzi, bądźcie pewni, że On zawsze postrzega was jako cenny dla świata skarb. W każdej chwili także wy wpatrujcie się w oblicze Bożego Syna, gdziekolwiek jesteście, cokolwiek przychodzi wam czynić. Tylko wówczas będziecie mogli zobaczyć, jacy naprawdę jesteście. Oddajcie Mu swój umysł, swoje dłonie, ciało, by dzięki wam mógł dotrzeć do tych, którzy potrzebują pomocy. Świętując na Lednicy stulecie odzyskania niepodległości waszej Ojczyzny, gestem, jaki zwykł czynić św. Jan Paweł II, ucałujcie polską ziemię także w moim imieniu. Zawierzam was opiece Maryi Królowej Polski i z serca błogosławię" - mówił Ojciec Święty. Po pozdrowieniach papieża młodzi ucałowali ziemię na Polach Lednickich.

Przed północą Pola Lednickie wyciszyły się i rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu. przygotowująca młodzież do aktu wyboru Chrystusa. Jak co roku symbolem tej deklaracji było przejście przez Bramę Rybę, które zakończyło lednickie spotkanie.

W Spotkaniach Młodych na Polach Lednickich uczestniczyło ok. 85 tys.młodych ludzi. Podczas wszystkich edycji uczestników było w sumie ok. 2 mln. Co roku w przygotowanie wydarzenia i podczas jego trwania zaangażowanych jest ok. 4 tys., wśród nich są m.in. harcerze, schola lednicka, służba medyczna, ministranci.

Samo spotkanie, jak i wszystkie wydarzenia odbywające się w ciągu roku na Polach Lednickich, organizuje Wspólnota Lednica 2000 działająca przy klasztorze ojców dominikanów w Poznaniu. Oprócz Spotkania Młodych są to Lednica Dzieci, Lednica Seniora i Lednica Motocyklisty oraz różnorodne warsztaty i letnie rekolekcje.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
22°C Czwartek
rano
30°C Czwartek
dzień
31°C Czwartek
wieczór
28°C Piątek
noc
wiecej »