Sympozja, wykłady, ale także pikniki, konkursy i festyny – to tylko niektóre propozycje zbliżającego się wielkimi krokami III Metropolitalnego Święta Rodziny.
Od trzech lat mieszkańcy Śląska na przełomie maja i czerwca jednoczą się, wspierając rodzinę. Wspólna zabawa, pielgrzymowanie do znanych sanktuariów oraz dyskusje na temat istoty i powołania rodziny skutkują później uchwałami rad miejskich i programami pomagającymi śląskim rodzinom.
W ubiegłym roku w centrum obchodów MŚR organizatorzy postawili postać matki. W tym roku stawiają na ojca. Między 22 maja i 30 czerwca, oprócz wzięcia udziału w tradycyjnym już Dyktandzie dla Rodzin, będzie można wystartować w konkursie literackim „Rodzina – Miłość i Życie – Ojciec fundamentem rodziny”. W Piekarach Śląskich z kolei zostanie zorganizowany konkurs plastyczny pt. „Od Ciebie uczę się żyć, tato”.
Zwieńczeniem święta będzie tradycyjna pielgrzymka mężczyzn do sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Pewnym punktem programu są także: VI Kiermasz Wydawców Katolickich organizowany przez Księgarnię Świętego Jacka, interdyscyplinarny konkurs „Ojciec fundamentem rodziny” czy Piknik rodzinny w Koszęcinie.
Więcej szczegółów będzie można znaleźć na bieżąco na stronach Metropolitalnego Święta Rodziny.
Idea zorganizowania Metropolitalnego Święta Rodziny narodziła się z inspiracji Światowym Kongresem Rodzin, który odbył się w 2007 roku w Warszawie. Pomysłodawcą i koordynatorem tego przedsięwzięcia jest Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. Patronat honorowy przyjęli Ksiądz Arcybiskup Damian Zimoń i wicemarszałek Senatu RP Krystyna Bochenek.
Zaproponowany program działań organizatorów ma zwrócić uwagę na ciągle zbyt mało dostrzegane wartości życia rodzinnego. Chodzi także o przypomnienie i spopularyzowanie Karty Praw Rodziny, przedłożonej przez Stolicę Apostolską wszystkim ludziom, instytucjom i władzom zainteresowanym misją rodziny we współczesnym świecie.
W organizację święta włączają się samorządy województw śląskiego i opolskiego, władze Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, organizacje i stowarzyszenia katolickie oraz media.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.