„Jesteśmy permanentnie pod wpływem Ducha Świętego” - mówił metropolita katowicki abp Damian Zimoń podczas Mszy św. odprawionej w niedzielę, 23 maja br. w archikatedrze Chrystusa Króla na rozpoczęcie III metropolitalnego Święta Rodziny.
Abp Zimoń mówił o roli Ducha Świętego w życiu Dwunastu, podkreślając, że chociaż już w dniu Zmartwychwstania Jezus mówił do nich „Weźmijcie Ducha Świętego”, to dopiero dzień Pięćdziesiątnicy sprawił, że stali się w pełni Apostołami i zaczęli głosić Chrystusa. „Zesłanie Ducha Świętego to finalizacja planu Bożego” - stwierdził metropolita katowicki. Dopiero wtedy Apostołowie przekonują się ostatecznie, kim jest Jezus. Otrzymawszy pełnie Objawienia kierują się do całej ludzkości, aby prowadzić ją do jedności z Bogiem i ludźmi.
Abp Zimoń powiedział, że gdy wzywamy Ducha Świętego i prosimy, aby rozpalił w nas ogień swojej miłości, powinniśmy zadawać sobie pytania: „Czego chce Duch Święty od nas? Co Chrystus chce zdziałać w nas przez Ducha Świętego?”. Przypomniał, że chociaż sakrament bierzmowania przyjmujemy tylko raz w życiu, to jednak Duch Święty jest nieustannie obecny w naszym życiu, w każdej Eucharystii, w każdym sakramencie oraz w Słowie Bożym. „To Duch Święty umożliwia nam przyjęcie i rozumienie Słowa Bożego” - mówił metropolita katowicki. Podkreślił, że to rodzina jest miejscem, gdzie ma następować realizacja Słowa Bożego. Nawiązał również do trudnej sytuacji, w jakiej znalazło się w ostatnich dniach wiele polskich rodzin z powodu powodzi.
Po kazaniu obecne w archikatedrze małżeństwa odnowiły swe przyrzeczenia małżeńskie.
Trzecia edycja Metropolitalnego Święta Rodziny trwa od 22 do 30 maja br. pod hasłem „Ojciec fundamentem rodziny”. W propozycjach programowych Metropolitalnego Święta Rodziny znajdują się sympozja, wykłady naukowe, koncerty, wystawy, kiermasze, konkursy, imprezy sportowe, festyny i pikniki. Od trzech lat niezapomnianymi wydarzeniami są koncerty inauguracyjne w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca, wspólne pielgrzymowanie oraz spotkania w Koszęcinie. Mieszkańców Śląska jednoczy też udział w Mszach św. inaugurujących tydzień obchodów Metropolitalnego Święta Rodziny. Wymiernymi efektami tej inicjatywy są podejmowane w miastach i gminach uchwały oraz programy wspierające rodziny.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.