Niemiecki rząd postanowił w środę zorganizować okrągły stół, poświęcony przypadkom molestowania dzieci w szkołach i instytucjach kościelnych - poinformował rzecznik rządu Christoph Steegmans.
Powołano również pełnomocnika ds. nadużyć wobec dzieci. Funkcję tę będzie pełnić była minister ds. rodziny, socjaldemokratka Christine Bergmann. Według rzecznika pełnomocnik będzie partnerem do rozmowy dla ofiar molestowania oraz ma zaproponować metody pomocy ofiarom nadużyć.
Okrągły stół rozpocznie swoje prace 23 kwietnia. Do rozmów zaproszono przedstawicieli instytucji, których problem molestowania może dotyczyć: Kościołów, szkół prywatnych, stowarzyszeń sportowych i organizacji broniących praw dzieci.
Mają oni zająć się wyjaśnieniem przypadków molestowania w szkołach oraz w instytucjach Kościoła w przeszłości oraz zastanowić się nad działaniami prewencyjnymi na przyszłość.
Pracom przewodniczyć będą minister ds. rodziny Kristina Schroeder oraz minister sprawiedliwości Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, która chce doprowadzić do lepszej współpracy instytucji Kościoła z prokuraturą w przypadkach molestowania. Tematem rozmów będą także terminy przedawnienia przestępstw związanych z nadużyciami wobec dzieci.
Środowe decyzje rządu w Berlinie to reakcja na ujawniony w minionych tygodniach skandal pedofilski w szkołach i instytucjach Kościoła katolickiego w Niemczech. Przewodniczący episkopatu Niemiec abp Robert Zollitsch zapowiedział w środę, że przedstawiciele Kościoła katolickiego zasiądą przy powołanym przez rząd okrągłym stole.
"Kościół katolicki uczyni wszystko, by przyczynić się do kompletnego wyjaśnienia przypadków molestowania seksualnego w przeszłości we własnych szeregach" - oświadczył Zollitsch. Za pozytywny sygnał uznał to, że tematem seksualnego molestowania nieletnich zajmować się będą wszystkie grupy, których problem może dotyczyć.
Na 15 kwietnia zapowiedziano spotkanie przewodniczącego episkopatu z niemiecką minister sprawiedliwości.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.