Skazani, ale nie potępieni

Są skazani, ale nie potępieni. Ma o tym przypominać Dzień Modlitw za Więźniów, przypadający w liturgiczne wspomnienie Dobrego Łotra, 26 marca. W Polsce jest obecnie ok. 50 tys. więźniów w 160 zakładach karnych.

Krzysztof Linowski jest rzecznikiem Aresztu Śledczego w Radomiu. Za najważniejsze sukcesy w resocjalizacji zalicza udział więźniów w pracach przy renowacji kościoła św. Jana w Radomiu, opiekę przy pensjonariuszach Domu Pomocy Społecznej oraz pomoc podopiecznym Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu. - Nasi wychowawcy przynajmniej trzy-cztery razy do roku organizują zbiórki żywnościowe i pieniężne wśród osadzonych oraz funkcjonariuszy. Akcja na rzecz hospicjum prowadzona jest przy udziale samych skazanych - podkreśla Linowski.

W radomskim więzieniu przebywa ponad tysiąc osadzonych. Wśród nich Kazimierz, który odsiaduje sześcioletni wyrok za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Na wolność wyjdzie w 2013 r. Czeka na niego żona i syn. - Bardzo tęsknię za nimi. Będąc w więzieniu inaczej patrzę na życie. Teraz pragnę tylko zmienić się, być z bliskimi. Jestem w tej dobrej sytuacji, że są osoby, które czekają na mnie - powiedział Kazimierz.

Z kolei Roman został skazany na 25 lat za zabójstwo. - Z perspektywy tych czterech lat, które spędziłem w więzieniu, inaczej patrzę na otaczającą mnie rzeczywistość - mówi osadzony, który jest zaangażowany w redagowanie i tworzenie więziennej gazetki, pracuje także w kuchni.

Ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski Dzień Modlitw za Więźniów ma zachęcić wiernych do objęcia w tym dniu modlitwą osadzonych. Zabiegało o to Stowarzyszenie Ewangelicznej Pomocy Więźniom „Bractwo Więzienne" wraz ze swym założycielem ks. Janem Sikorskim oraz naczelnym kapelanem więziennictwa ks. Pawłem Wojtasem.

Dobry Łotr, według apokryfów noszący imię Dyzmas, jest symbolem Bożego Miłosierdzia; pokazuje, że nawet w ostatniej chwili życia można jeszcze powrócić do Boga. Ukrzyżowany razem z Chrystusem, wyraził żal za swoje grzechy, a Jezus zapowiedział mu, że będzie w raju.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  2°C Poniedziałek
  dzień
  3°C Poniedziałek
  wieczór
  1°C Wtorek
  noc
  0°C Wtorek
  rano
  wiecej »