Nadchodzi "godzina prawdy" dla skonfliktowanych w sprawie polityki migracyjnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel i ministra spraw wewnętrznych i lidera CSU Horsta Seehofera - ocenia poniedziałkowy "Der Spiegel". Całą noc trwały rozmowy Merkel z kierownictwem CDU.
W nocy z niedzieli na poniedziałek kanclerz spotkała się z przywódcami CDU w ramach konsultacji, "jak dalej postępować" w kryzysie dotyczącym polityki migracyjnej z CSU - informuje "Der Spiegel". Rozmowy w siedzibie partii w Berlinie rozpoczęły się po przegranym przez Niemcy meczu z Meksykiem na mistrzostwach świata w piłce nożnej w Rosji (0:1) i zakończyły nad ranem po siedmiu godzinach. Merkel konsultowała się m.in. z sekretarz generalną CDU Annegret Kramp-Karrenbauer i wchodzącym w skład kierownictwa partii premierem Hesji Volkerem Bouffierem.
W niedzielnym "Bild am Sonntag" Seehofer stwierdził, że nikt w CSU "nie ma interesu obalać kanclerz, rozwiązywać związek CDU/CSU lub zrywać koalicję". Jednak według "Welt am Sonntag" w czwartek ten bawarski polityk wyraził się sceptycznie podczas wewnętrznych rozmów w CSU na temat dalszej współpracy z kanclerz. "Nie mogę z nią (Merkel) dalej współpracować - miał według świadków powiedzieć dwukrotnie. Z kolei w poniedziałkowym "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Seehofer oświadczył, że "polityczne kierownictwo w Niemczech i Europie musi udowodnić obywatelom, że potrafimy kierować migracją, że kontrolujemy rozwój wydarzeń i że obywatele nie muszą się martwić i mogą się zająć swoim życiem".
W sobotę Merkel podkreśliła w podcaście na swojej stronie internetowej, że polityka migracyjna to wyzwanie na miarę europejską i w związku z tym wymaga europejskiego rozwiązania. "Postrzegam tę kwestię jako kluczową dla utrzymania jedności Europy" - oznajmiła niemiecka kanclerz.
O godzinie 9 rozpoczęło się w Berlinie prezydium CDU, na 10 zaplanowano zarząd partii. W Monachium o 10 spotyka się zarząd bawarskiej CSU. Jak czytamy w "Der Spieglu", oczekuje się, że da on Seehoferowi zielone światło dla jego planu dotyczącego zaostrzenia przepisów migracyjnych.
Spór między CDU i CSU o jednostronne zaostrzenie przez Niemcy prawa azylowego zdaniem licznych ekspertów i polityków grozi rozpadem koalicji rządzącej, w skład której wchodzi także Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD). To pierwszy poważny kryzys w utworzonym zaledwie trzy miesiące temu rządzie. Bez CSU pozostali koalicjanci - CDU i SPD - straciłyby większość w Bundestagu.
Merkel chce w ciągu najbliższych dwóch tygodni spróbować zawrzeć dwustronne porozumienia migracyjne z innymi krajami unijnymi oraz osiągnąć postęp w sprawie polityki migracyjnej na najbliższym szczycie UE w dniach 28-29 czerwca.
Jednak CSU, którą w październiku czekają wybory do regionalnego parlamentu Bawarii, domagają się działania już teraz. Bawarscy chadecy twierdzą, że jeśli do poniedziałku Merkel nie uda się wypracować kompromisu, Seehofer otwarcie się jej przeciwstawi i jednostronnie wprowadzi w życie swoje plany. Byłby to - jak wskazuje Reuters - afront wobec Merkel i poważny cios dla jej autorytetu po ponad 12 latach na czele rządu.
Nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca niedzielnej modlitwy Anioł Pański.
"Prezydent Trump kieruje się głębokim poczuciem odpowiedzialności za globalną stabilność i pokój".
Twoja męczeńska śmierć leży u fundamentów tego kościoła. Zostań z nami".