Macron chce sankcji dla krajów UE przeciwnych proponowanej polityce ws. imigracji

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył w sobotę, że jest zwolennikiem wprowadzenia sankcji finansowych dla krajów Unii Europejskiej, które odmawiają współpracy w kwestiach związanych z imigracją.

Macron wypowiadał się w przededniu nieoficjalnego "miniszczytu" dotyczącego dzielących Europę gorących problemów imigracyjnych, zwołanego na niedzielę do Brukseli.

"Nie może być krajów, które ciągną ogromne korzyści z solidarności UE, ale bronią energicznie swoich egoistycznych interesów, gdy chodzi o sprawy związane z imigracją" - oświadczył prezydent Francji na konferencji prasowej w Pałacu Elizejskim.

Francuski przywódca wezwał do "finansowej solidarności". "Jestem za wprowadzeniem sankcji w razie braku solidarności (krajów UE ws. migracji - PAP) oraz za warunkowym przyznawaniem funduszy strukturalnych" - podkreślił, nie wymieniając przy tym konkretnych krajów.

"Osobiście jestem zwolennikiem wprowadzenia mechanizmów, które biorą to pod uwagę" - oświadczył. Dodał, że jest to temat do negocjacji w sprawie kolejnego wieloletniego budżetu UE (na lata 2021-2027).

Prezydent Francji zaproponował też "zupełnie nowe i dodatkowe rozwiązanie kryzysu, jaki dzieli Europę", poprzez tworzenie "zamkniętych ośrodków", w których imigranci przebywaliby do czasu, aż władze zdecydują, czy kwalifikują się oni do otrzymania azylu. Według propozycji Macrona po zbadaniu sytuacji imigrantów byliby oni rozdzielani między kraje UE.

Tymczasem przedstawiony kilka dni temu projekt dokumentu na formalny szczyt UE w dniach 28-29 czerwca przewiduje utworzenie regionalnych platform, m.in. w Afryce Północnej, do wysadzania migrantów ze statków ratunkowych, aby w ten sposób nie trafiali oni prosto do UE. Platformy te miałyby umożliwić szybkie oddzielenie migrantów ekonomicznych, którzy nie mają prawa wjazdu do UE, od uchodźców, którym należy się międzynarodowa ochrona.

Macron przedstawił swój projekt podczas sobotniej wizyty w Pałacu Elizejskim nowego premiera Hiszpanii, Pedro Sancheza, który wybrał Paryż jako cel swej pierwszej podróży zagranicznej w charakterze szefa hiszpańskiego rządu.

Jak podała hiszpańska agencja EFE, Macron i Sanchez podczas obiadu roboczego w Pałacu Elizejskim omawiali m.in. problemy, które mają być rozpatrywane na posiedzeniu Rady Europejskiej w czwartek i piątek.

Podczas sobotnich rozmów Macron zapewnił Sancheza, że Francja jest gotowa przyjmować imigrantów przybyłych do Hiszpanii, którzy wyrażą takie życzenie.

Agencja EFE przypomina, że wizytę Sancheza w Paryżu poprzedziły rozmowy telefoniczne z prezydentem Francji, które dotyczyły m.in. sytuacji uchodźców, którzy płynęli na statku "Aquarius" i których następnie przyjęła Hiszpania, gdy jego przyjęcia odmówił rząd włoski.

«« | « | 1 | » | »»
 • 1julek
  24.06.2018 16:00
  Polska, jako członek UE powinna wysunąć wniosek o zastosowanie sankcji wobec krajów, które bezkrytycznie przyjmują do Europy wielką liczbę imigrantów bez dogłębnego sprawdzenia tożsamości, stwarzając tym samym duże niebezpieczeństwo dla naszego Kontynentu.
 • Marcin
  24.06.2018 16:55
  Narzucanie relokacji to jest "współpraca"?. Ktoś chyba nie wie co mówi ...
 • Seitz
  24.06.2018 22:38
  Przyjmij jednego bezdomnego z ulicy do domu, nakarm go, umyj, daj nocleg w swoim domu. A potem mów, o nas że jesteśmy niegościnni. Przecież też jesteś Polakiem.
 • Niki
  27.06.2018 12:59
  Pan Dremor znów posługuje się półprawdami żeby podpierać swoją miłość do islamskich najeźdźców. Tymczasem oficjalne dane niemieckiego rządu są jednoznaczne- tylko 3% imigrantów chce podjąć pracę zarobkową. Wystarczy wpisać w Google ilu imigrantów pracuję w Niemczech i znajdziemy odpowiedź. Dane są zatrważające. A więc pomimo lewicowej propagandy pana Dremor, fakty bronią się same. Piszę o tym dlatego że przeanalizowałam wiele informacji podawanych przez tego człowieka, które okazały się zwykłą bujdą.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  24 25 26 27 28 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  7°C Czwartek
  noc
  4°C Czwartek
  rano
  10°C Czwartek
  dzień
  12°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »