Gdzie się podziewa dziękczynienie?

Indywidualnie, po mszy... No przecież słyszę, że mam już iść, nieprawdaż?

Skarżył mi się ktoś niedawno, że w jego parafii zanika praktyka dziękczynienia po Komunii świętej. Nie tego indywidualnego, bo to akurat trudno sprawdzić. Wspólnego śpiewu pieśni. „To przedłuża Mszę” - tłumaczą parafialni duszpasterze. No tak, przedłuża. Ale czy nie przedłużają inne modlitwy, odmawiane zwyczajowo w niektórych parafiach już po Mszy? I czy przedłużenie mszy z 27 do 29 minut albo z 55 do 57 to naprawdę tak duży problem?

Tak, wiem,  takiego wspólnego dziękczynienia być nie musi. Jest nim w zasadzie „Amen” wypowiadane po pokomunijnej modlitwie kapłana. A jednak mi żal. Bo to piękny zwyczaj. No, może gdyby jeszcze nie na siedząco...

To właściwie jedyny moment, kiedy wspólny śpiew łączy wszystkich uczestników liturgii. Proszę zwrócić uwagę: podczas śpiewu na wejście wierni śpiewają, ale służba liturgiczna i kapłan wchodzą. Podobnie jest na zakończenie. Podczas przygotowania darów kapłan odmawia modlitwy. Podczas śpiewu na Komunię, wiadomo, część uczestników liturgii zajęta jest czym innym. Dziękczynienie po Komunii to jedyny moment - oprócz oczywiście śpiewu części stałych Mszy - kiedy śpiew nie jest tłem.  Nie dzieje się wtedy nic innego, wszyscy mogą łatwo skoncentrować się tylko i wyłącznie na jednej czynności: na dziękczynieniu albo wychwalaniu Boga. Szkoda na to czasu?

Pamiętam, że w mojej parafii wkrótce po reformie liturgii pojawił się taki duży, choć cienki zeszyt. Kapłani wyjmowali go po Komunii spod mszału, gdzie na stale był umieszczony. I śpiewaliśmy dziękczynne psalmy. Kapłan zwrotki, my refren: „Pan mój Wódz i Pasterz mój”, „Skosztujcie i zobaczcie, jak dobry jest Pan”,  „Cały świat niech śpiewa tę pieśń” i inne. A jako że nie trzeba tu śpiewać tylko takich pieśni, wybór jest całkiem spory. Nie ukrywam, że bardzo lubię pieśń „Godzien jesteś”, choć prawie nigdy jej w kościołach nie słyszałem. Czyż nie jest piękną rzeczą wyśpiewywać chwałę Bogu słowami niebiańskiej liturgii Janowej Apokalipsy?

Tak, wiem, cała Modlitwa Eucharystyczna jest już wychwalaniem Boga, nasze "Amen" kończące Wielką Doksologię, w której oddajemy część Ojcu w Duchu przez Chrystusa, z Nim i w Nim jest już oddaniem chwały Bogu. Ale skoro modlitwa po Komunii też jest dziękczynieniem, to nie jest jakimś zakłóceniem akcji liturgicznej poprzedzenie jej dziękczynnym śpiewem. A wspólny, piękny śpiew na pewno mocno podnosi ludzkiego ducha. Przecież nie na darmo ludzie naszej kultury przez wieki do wielkich, a trudnych czynów zachęcali się śpiewem. Stąd na przykład narodowe hymny. Szkoda z takiej okazji chwalenia Boga rezygnować dla możliwości zmarnowania w ciągu dnia paru minut więcej...

Bo indywidualnie, po Mszy.... No, ja bardzo chętnie. Ale to po pierwsze nie to samo. Po drugie... Pomijam, że wtedy przyjęcie Chrystusa od dziękczynienia często oddzielają jakieś ogłoszenia. Przede wszystkim jednak słyszę już: „Idźcie”. „Ite misa est”, w polskim języku oddane niezbyt szczęśliwym „Idźcie w pokoju Chrystusa”. No to idę. Bo skoro mam misję, to nie powinienem się ociągać, nieprawdaż? To „idźcie” przypomina mi, że z Taboru Eucharystii mam zejść do normalnego życia, by  tam być świadkiem Chrystusa. Głupio się ociągać powtarzając błąd Piotra proponującego, by na Taborze rozbić namioty...

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EUCHARYSTIA

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • opodal
  27.06.2018 21:04
  Drogi wiernych i kościoła sie rozchodzą .

  Uwagi Autora jak najbardziej słuszne , ale...przy coraz to bardziej pustych świątyniach to trochę "życie ponad stan " znam wielu ludzi mieniacych się być katolikami a nie znających prawd wiary ,mylących przykazania Boże z kościelnymi , nie znajacych grzechu przeciw Duchowi św , wierzących w horoskopy i w np. papieżycę Joannę , taki jest stan wary k.k.
  Ciekawe im więcej dorobku naukowego kościoła tym większa ciemnota religijna ludu [ pardon ] co rodzi niejakie podejrzenia o kastowość , zaściankowość instytcji naukowych , oderwanie od zycia bieżącego wiernych , to tylko podejrzenia .
  Uwagi Autora jak najbardziej sluszne , nie do "ruszenia" ale....jakie szanse ma nauczyciel matematyki na nauczenie bo ja wiem rachunku rożniczkowego w skoro jego uczniowie mają problemy np. z rozwiązywawaniem równań pierwszego stopnia z jedną niewiadomą.
  Rozchodzą się drogi kościoła, inne jest życie szeregowych wiernych , inne teologów ,inne czlonków instytucji , to co dla jednych jest problemem dla innym jest kosmosem. Rozbity ten kościół ,oj rozbity , także intelektualnie .
 • I
  27.06.2018 21:19
  Dziękuję za ten artykuł. Dziękczynienie znika masowo- bez wyjaśnienia. To jest integralna część Mszy św, nie "dodatek"! A jednocześnie szuka się sposobów na przybliżenie Pana Boga i zachętę do wiary . Paradoks? Piękna liturgia to "szczyt" i "źródło" -teoretycznie?
 • nika
  28.06.2018 00:58
  A u nas na Mszy św. śpiew trwa podczas przyjmowania Komunii św., potem jest dłuższy czas ciszy, kiedy kapłan czyści kielich i patenę, a kiedy już usiądzie, to rozbrzmiewa wspólny śpiew dziękczynienia, w tym i psalmy, o których wspomina Pan Redaktor. I dodam, że piszę o Mszy św. w tygodniu, na której także jest czas na krótką homilię. Takie mamy codzienne świętowanie, Bogu dzięki...!
 • Katolik
  29.06.2018 04:42
  Pod przywodztwem Kosciola milosierdzia ten narod nie ma a o...dziekczynieniu pisze?Za trudne dla mnie aby to zrozumiec.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  19°C Sobota
  noc
  24°C Sobota
  rano
  25°C Sobota
  dzień
  21°C Sobota
  wieczór
  wiecej »