Tegoroczną nagrodę Pritzkera, uważaną za najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie architektury, przyznano w niedzielę japońskiemu duetowi Kazuyo Sejimie i Ruye Nishizawie.
Nagroda Pritzkera przyznawana jest co roku żyjącym architektom, którzy mają znaczący wkład w rozwój architektury. W ubiegłym roku uhonorowano nią Szwajcara Petera Zumthora. Do grona laureatów tego prestiżowego wyróżnienia należą także m.in. Norman Foster, Tadao Ando, Frank Gehry, Zaha Hadid, Aldo Rossi, Oscar Niemeyer oraz Rem Koolhaas.
54-letnia Kazuyo Sejima i 44-letni Ruye Nishizawa, założyciele tokijskiego studia architektonicznego SANAA, znani są z efemerycznych, przestrzennych, bezpretensjonalnych konstrukcji, często pozbawionych wewnętrznych ścian.
Jury doceniło Japończyków za projektowanie budynków, które zlewają się ze swoim otoczeniem. "Poszukują niezbędnych właściwości architektury, co skutkuje docenianą prostolinijnością ich projektów, a także oszczędnością środków i powściągliwością" - napisano w uzasadnieniu werdyktu.
Do najbardziej znanych realizacji biura SANAA należą: Nowe Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku, szklany pawilon Muzeum Sztuki w Toledo, dom mody Christiana Diora w Tokio, oraz otwarty niedawno w Lozannie kompleks edukacyjny Rolex Learning Center.
"Chcemy tworzyć architekturę, którą ludzie lubią wykorzystywać" - powiedziała Sejima, porównując projekty duetu do publicznych placów. "Architektura jest jak park" - dodał Nishizawa. Jak wyjaśnił, SANAA zawsze stara się projektować konstrukcje otwarte na otoczenie i ludzi.
Nagroda Pritzkera bywa niekiedy ze względu na swoją rangę nazywana Noblem w dziedzinie architektury. Ustanowił ją w 1979 r. chicagowski przedsiębiorca Jay A. Pritzker, a przyznaje ją należąca do jego rodziny fundacja Hyatt. Z wyróżnieniem wiąże się nagroda pieniężna w wysokości 100 tys. dolarów.
Ceremonia wręczenia nagrody odbywa się każdego roku w innym mieście. Japończycy odbiorą ją w maju na nowojorskiej Wyspie Ellis.(PAP)
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.