Sejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała nowelizację ustawy, która zakłada, że zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych będą mieli możliwość tworzenia i wstępowania do związków zawodowych.
Chodzi o nowelizację ustawy o związkach zawodowych oraz niektórych innych ustaw, którą przyjął pod koniec czerwca Senat wraz z poprawkami.
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed zapewnił podczas obrad komisji, że poprawki nie zmieniają "sensu ustawy". Powiedział, że resort popiera wszystkie poprawki zaproponowane przez Senat.
Przyjęcie ustawy jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 roku, który orzekł, że ograniczenie udziału w związkach zawodowych do pracowników zatrudnionych na etacie jest niekonstytucyjne. O zbadanie zgodności z konstytucją i prawem międzynarodowym przepisów ustawy o związkach zawodowych wniosło do TK OPZZ.
Poprawki zaproponowane przez Senat doprecyzowują m.in. definicję pracownika i pracodawcy. Zgodnie z ustawą, prawo tworzenia i wstępowania do związków zawodowych przysługuje osobom wykonującym pracę zarobkową. "Należy przez to rozumieć pracownika lub osobę świadczącą pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy, jeżeli nie zatrudnia do tego rodzaju pracy innych osób, niezależnie od podstawy zatrudnienia, oraz ma takie prawa i interesy związane z wykonywaniem pracy, które mogą być reprezentowane i bronione przez związek zawodowy" - czytamy.
W ustawie podkreślono, że przejście na emeryturę lub rentę nie pozbawia prawa przynależności i wstępowania do związków zawodowych. Ponadto, tworzyć organizacje związkowe i wstępować do nich mogłyby także osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą (tzw. osoby samozatrudnione), wykonujące pracę na rzecz danego podmiotu na podstawie umowy.
Senat wydłużył okres wejścia w życie ustawy - nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Projekt nowelizacji ustawy o związkach zawodowych przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.