Benedykt XVI odprawił mszę Krzyżma Świętego

W Wielki Czwartek, w uroczystość kapłanów Benedykt XVI odprawił rano mszę Krzyżma Świętego. W homilii w bazylice św. Piotra nie odniósł się bezpośrednio do skandalu pedofilii, wstrząsającego Kościołem w wielu krajach. Papież poświęcił oleje do sakramentów.

Benedykt XVI podkreślił w homilii: "Walka chrześcijan polegała i polega nie na stosowaniu przemocy, ale na tym, że są oni gotowi cierpień za dobro, za Boga".

"Polega ona na tym, że chrześcijanie jako dobrzy obywatele szanują prawo i czynią to, co sprawiedliwe i dobre. Polega na tym, że odrzucają to, co w obowiązującym porządku prawnym nie jest prawem, lecz niesprawiedliwością" - mówił papież. Dodał następnie: "Walka męczenników polegała na ich konkretnym sprzeciwie wobec niesprawiedliwości, odrzucaniu udziału w kulcie bożków, adoracji imperatora; odmówili oni pochylenia się przed fałszem, adorowania osób i ich władzy".

"Wraz ze swym +nie+ wobec kłamstwa i wszystkich jego konsekwencji podnieśli oni moc prawa i prawdy. Tak służyli prawdziwemu pokojowi" - zauważył Benedykt XVI.

"Także dzisiaj - stwierdził - ważne jest, by chrześcijanie podążali za prawem, które jest fundamentem pokoju. Także dziś ważne jest, by chrześcijanie nie akceptowali niesprawiedliwości, podniesionej do rangi prawa - na przykład, kiedy chodzi o zabijanie niewinnych, nienarodzonych dzieci".

"Właśnie w ten sposób służymy pokojowi i tak podążamy śladami Jezusa Chrystusa, o którym święty Piotr mówi: +On, gdy mu złorzeczono, nie złorzeczył, gdy cierpiał, nie groził, ale oddawał się Temu, który sądzi sprawiedliwie. On sam, w swoim ciele, poniósł nasze grzechy na drzewo, abyśmy przestali być uczestnikami grzechów, a żyli dla sprawiedliwości+" - powiedział papież.

O godzinie 17.30 w bazylice świętego Jana na Lateranie Benedykt XVI odprawi mszę Wieczerzy Pańskiej, inaugurującą obchody Triduum Paschalnego.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  25°C Sobota
  wieczór
  22°C Niedziela
  noc
  18°C Niedziela
  rano
  26°C Niedziela
  dzień
  wiecej »