"To kazirodztwo duchowe"

We Włoszech "lista księży podejrzanych o pedofilię jest długa" - powiedział prokurator z Mediolanu w wywiadzie dla "Il Giornale" w czwartek. Zarzucił zwierzchnikom Kościoła, że nigdy jednak nie zgłosili wymiarowi sprawiedliwości ani jednego przypadku.

Prokurator Pietro Forno, który od lat zajmuje się we Włoszech przestępstwami nadużyć seksualnych i gwałtów, podkreślił, że włoski Kościół nigdy nie przeszkadzał w dochodzeniu w sprawie pedofilii, ale - dodał- "na tym kończą się pozytywne wiadomości".

"Przez tyle lat, odkąd ja zajmuję się tą sprawą, nigdy, powtarzam - nigdy - nie napłynęło żadne zawiadomienie o przestępstwie ani ze strony biskupów, ani poszczególnych księży i to jest trochę dziwne" - stwierdził prokurator. Według jego słów władze kościelne "nic absolutnie nie zrobiły".

"To prawda, że nie istnieje formalny wymóg złożenia zawiadomienia przez władze kościelne, ponieważ biskup nie jest urzędnikiem publicznym. A zatem biskup, który milczy, nie popełnia przestępstwa, jakie popełniłby dyrektor szkoły, gdyby milczał" - zaznaczył prokurator.

"To bolesny punkt. My jako wymiar sprawiedliwości mamy obowiązek informować ordynariusza diecezji, a więc biskupa, kiedy aresztujemy albo wnioskujemy o postawienie przed sądem księdza i zawsze go przestrzegamy. Ale z drugiej strony nigdy się to nie zdarzyło. Nigdy nie otrzymałem od hierarchii katolickiej ani jednego zawiadomienia o księdzu ani innej osobie, podlegającej biskupowi" - oświadczył prokurator Forno.

"Jestem przekonany - dodał - że oni wiedzą znacznie więcej niż my". Zwrócił następnie uwagę: "Nigdy księdza, który wykorzystuje dziecko nie można porównać do rodzica kazirodcy albo pedofila, który nastaje na dziecko w parku". "Ksiądz ma ogromną władzę duchową" - przypomniał przywołując następnie najbardziej drastyczne przypadki gwałtów w konfesjonale. "To kazirodztwo duchowe" - ocenił.

Zdaniem prokuratora stosowana w Kościele kara sprowadzenia do stanu świeckiego jest "niewątpliwie ciężka", ale to nie wystarczy, bo - zaznaczył - często zdarza się, że sprawcy takich czynów nawet nie są stawiani w sytuacji, w której dalej nie mogą wyrządzać krzywdy.

"Problemem jest hierarchia" kościelna - powtórzył włoski prokurator. I oświadczył: "Moim zdaniem nie wymierzają oni kary sprawcom, bo to oni ich wybrali, oni ich wykształcili, oni ich wychowali, a zatem łączy ich związek obrony, ochrony".

"I panuje przede wszystkim strach przed skandalem" - dodał prokurator.

«« | « | 1 | » | »»
 • msmakowski
  01.04.2010 15:26
  "Jestem przekonany - dodał - że oni wiedzą znacznie więcej niż my"...

  Bez komentarza, ktoś opiera swoje zarzuty na jestem przekonany.. Kiedyś ludzie byli przekonani, że Wszechświat się nie rozszerza, albo, że pomidory są trujące..

  Tu już nawet nie ma faktów - jest tylko "jestem przekonany"...
 • Stanisław Miłosz
  01.04.2010 15:41
  A co tam słychać w loży, panie Forno?
 • Stanisław Miłosz
  01.04.2010 23:50

  REAL: Popieram. Naskuteczniej eliminuje się chorobę dobijając pacjenta.

 • Tephilin
  03.04.2010 16:39
  Nawet nie uświadamiamy sobie tego jak OGROMNYM problemem była (i chyba nadal jest) właśnie "zmowa milczenia" wśród irlandzkich księży. Przecież tam było tak dużo przypadków pedofilii wśród księży, że inni księża musieli o tym wiedzieć, a nic nie robili. Jak się mieszka z kimś pod jednym dachem, na jednej parafii, to naprawdę nietrudno niektóre rzeczy zauważyć. Ale zareagować na nie to już dla wielu okazało się niemożliwością. O tym grzechu zaniedbania mało się mówi. Ale on dotyczy bardzo wielu ludzi Kościoła (świeckich także). Oczywiście taki grzech zaniedbania najbardziej boli, kiedy zaniedbującym jest biskup...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  26°C Poniedziałek
  dzień
  26°C Poniedziałek
  wieczór
  23°C Wtorek
  noc
  18°C Wtorek
  rano
  wiecej »