Do kształtowania przyszłości, z należytą troską o pamięć i prawdę historyczną wezwał parlamentarzystów kard. Henryk Gulbinowicz i abp Ignacy Tokarczuk, w liście otwartym z okazji zbliżających się uroczystości paschalnych.
Hierarchowie przywołują pamięć o licznych pokoleniach Polaków „realizujących swym życiem dewizę służby Deo et Patriae”. Przypominają o wydarzeniach z 5 marca 1940 r., kiedy to „najwyższe władze ZSRR podjęły decyzję o wymordowaniu ok. 23 tys. Polaków” co miało doprowadzić do „wyeliminowania z życia narodu środowisk przywódczych” i „sprowadzenie go do stanu społeczeństwa pozbawionego własnej kultury i tożsamości narodowej”
„Zakończenie wojny nie przyniosło narodowi wolności. Dopiero wydarzenia lat 80-tych, determinacja i mądrość społeczeństwa polskiego wspartego głosem Kościoła Katolickiego doprowadziła do zmian pozwalającym Polakom decydować o własnym losie” czytamy w liście.
„Kształtowanie przyszłości nie jest jednak możliwe bez należytej troski o pamięć historyczną”. Duchowni wskazują na rolę IPN, którego „działalność na trwałe wpisała się w świadomość społeczeństwa (…) tym bardziej mogą budzić zaniepokojenie (…) głosy domagające się zmian sposobu funkcjonowania tej instytucji”
Kardynał Gulbinowcz i abp Tokarczuk zwracają uwagę, że „żmudny wysiłek pracowników IPN zapoczątkował drogę naukowego poznania wojennych i powojennych dziejów Polski”. Badań tych „nie można utrudniać i marginalizować”.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.