Do kształtowania przyszłości, z należytą troską o pamięć i prawdę historyczną wezwał parlamentarzystów kard. Henryk Gulbinowicz i abp Ignacy Tokarczuk, w liście otwartym z okazji zbliżających się uroczystości paschalnych.
Hierarchowie przywołują pamięć o licznych pokoleniach Polaków „realizujących swym życiem dewizę służby Deo et Patriae”. Przypominają o wydarzeniach z 5 marca 1940 r., kiedy to „najwyższe władze ZSRR podjęły decyzję o wymordowaniu ok. 23 tys. Polaków” co miało doprowadzić do „wyeliminowania z życia narodu środowisk przywódczych” i „sprowadzenie go do stanu społeczeństwa pozbawionego własnej kultury i tożsamości narodowej”
„Zakończenie wojny nie przyniosło narodowi wolności. Dopiero wydarzenia lat 80-tych, determinacja i mądrość społeczeństwa polskiego wspartego głosem Kościoła Katolickiego doprowadziła do zmian pozwalającym Polakom decydować o własnym losie” czytamy w liście.
„Kształtowanie przyszłości nie jest jednak możliwe bez należytej troski o pamięć historyczną”. Duchowni wskazują na rolę IPN, którego „działalność na trwałe wpisała się w świadomość społeczeństwa (…) tym bardziej mogą budzić zaniepokojenie (…) głosy domagające się zmian sposobu funkcjonowania tej instytucji”
Kardynał Gulbinowcz i abp Tokarczuk zwracają uwagę, że „żmudny wysiłek pracowników IPN zapoczątkował drogę naukowego poznania wojennych i powojennych dziejów Polski”. Badań tych „nie można utrudniać i marginalizować”.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.