List otwarty w obronie IPN

Do kształtowania przyszłości, z należytą troską o pamięć i prawdę historyczną wezwał parlamentarzystów kard. Henryk Gulbinowicz i abp Ignacy Tokarczuk, w liście otwartym z okazji zbliżających się uroczystości paschalnych.

Hierarchowie przywołują pamięć o licznych pokoleniach Polaków „realizujących swym życiem dewizę służby Deo et Patriae”. Przypominają o wydarzeniach z 5 marca 1940 r., kiedy to „najwyższe władze ZSRR podjęły decyzję o wymordowaniu ok. 23 tys. Polaków” co miało doprowadzić do „wyeliminowania z życia narodu środowisk przywódczych” i „sprowadzenie go do stanu społeczeństwa pozbawionego własnej kultury i tożsamości narodowej”

„Zakończenie wojny nie przyniosło narodowi wolności. Dopiero wydarzenia lat 80-tych, determinacja i mądrość społeczeństwa polskiego wspartego głosem Kościoła Katolickiego doprowadziła do zmian pozwalającym Polakom decydować o własnym losie” czytamy w liście.

„Kształtowanie przyszłości nie jest jednak możliwe bez należytej troski o pamięć historyczną”. Duchowni wskazują na rolę  IPN, którego „działalność na trwałe wpisała się w świadomość społeczeństwa (…) tym bardziej mogą budzić zaniepokojenie (…) głosy domagające się zmian sposobu funkcjonowania tej instytucji”

Kardynał Gulbinowcz i abp Tokarczuk zwracają uwagę, że „żmudny wysiłek pracowników IPN zapoczątkował drogę naukowego poznania wojennych i powojennych  dziejów Polski”. Badań tych „nie można utrudniać i marginalizować”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  30°C Niedziela
  wieczór
  26°C Poniedziałek
  noc
  22°C Poniedziałek
  rano
  29°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »