Zebranie zostało zorganizowane od 13 do 15 lipca z inicjatywy Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) w stolicy Szwecji, Sztokholmie.
Jak formować ludzi, a w szczególności katolików do odpowiedniego stosunku do fenomenu migracji? Jakich używać do tego narzędzi? Jak ukazywać rozmiar dobra, który dzieje się w Europie dzięki Kościołowi katolickiemu? Jak walczyć z fake newsami? – to niektóre tematy, które w czasie swoich obrad poruszyli uczestnicy spotkania przedstawicieli europejskich episkopatów ds. duszpasterstwa migrantów. Zebranie zostało zorganizowane od 13 do 15 lipca z inicjatywy Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) w stolicy Szwecji, Sztokholmie.
W komunikacie opublikowanym po zakończeniu obrad czytamy, że w debacie medialnej na temat migracji zapomina się często o niezbywalnym prawie do godności każdego człowieka, skupiając się bardziej na jego wymiarze ekonomicznym czy politycznym. Stąd m.in. rola Kościoła, aby migracje ukazywać nie tylko z perspektywy jej problemów, ale także jej piękno i bogactwo.
Odnosząc się do zadań Kościoła, uwypuklono konieczność jasnego i prostego ukazywania podstawowych zasad, które związane są z godnością człowieka. Przypomniano więc, że nie można być za obroną godności życia migrantów, a jednocześnie przeciw obronie życia i rodzin oraz odwrotnie: nie można bronić życia od poczęcia do naturalnej śmierci, nie broniąc życia i godności migrantów.
Obradom towarzyszyła także modlitwa, w czasie której pamiętano o problemach i cierpieniu prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie i w Afryce, ale szczególnie także o wielu Ukraińcach, którzy zmuszani są do emigracji z powodu dramatu toczącej się tam wojny.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.