W wielu miejscach na świecie Wielkanoc przeżywana jest w cieniu ważnych wydarzeń. Tak jest na przykład w Sudanie, gdzie 11 kwietnia odbędą się wybory powszechne.
Bojkot tego wydarzenia zapowiedziała jednak opozycja w proteście przeciwko nadużyciom przedwyborczym rządu w Chartumie. Istnieje obawa, że wybory staną się kompletną fikcją zmanipulowaną przez reżim Omara al-Baszira.
W wielkanocnym przesłaniu arcybiskup Dżuby Paulino Lukudu Loro zachęca jednak wiernych do wzięcia udziału w głosowaniu. Hierarcha wskazuje na rolę wyborów w wypracowaniu podmiotowości społeczeństwa po latach wojny domowej. Wybór prezydenta, deputowanych i gubernatorów może także zmienić oblicze Południowego Sudanu, który aspiruje do niepodległości – uważa abp Lukudu. Zaapelował on jednocześnie do władz o umożliwienie wyborcom spełnienia obywatelskiego obowiązku i zapewnienie im bezpieczeństwa.
„Kończąc wielkanocne przesłanie wezwaniem do odnowy życia, proszę Zmartwychwstałego Pana, by pobłogosławił nasz kraj szczególnym darem Bożej bojaźni i pragnieniem ofiarnego służenia innym – napisał sudański hierarcha. – Bądźmy – zaapelował – prawdziwymi świadkami Zmartwychwstałego Chrystusa!”.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.