Włoski sąd odstąpił od wydania wyroku skazującego na młodego oskarżonego po odbyciu przezeń pieszej pielgrzymki do Santiago de Compostela.
Dziś 22-letni mężczyzna z Afryki Północnej miał odpowiadać za popełnienie różnych czynów karalnych w związku z zażywaniem przez niego narkotyków. Sąd uznał jednak, że nie wymierzy mu kary, gdyż oskarżony odbył liczącą 1500 km pieszą pielgrzymkę do hiszpańskiego sanktuarium w Santiago de Compostela i to było dla trybunału środkiem wychowawczym, służącym poprawie oskarżonego.
Jest to pierwszy taki przypadek we włoskim wymiarze sprawiedliwości – podały 25 lipca tamtejsze środki przekazu. Według nich, młody mężczyzna szedł przez 85 dni Drogą św. Jakuba do Santiago de Compostela. Towarzyszył mu 68-letni opiekun ze stowarzyszenia pomocy młodzieży w Mestre na północy Włoch.
Podobne projekty są realizowane w Belgii i Francji. Umowa przewidywała zrezygnowanie z używania narkotyków, alkoholu i papierosów oraz telefonu komórkowego na całej trasie. Na utrzymanie i noclegi pokutujący pielgrzymi mieli wydzielone fundusze – niecałe 40 euro dziennie.
Młodemu mężczyźnie nie było łatwo przyzwyczaić się do nowego rytmu dnia i do nowych zasad, powiedział jego opiekun Fabrizio, który w czasie pielgrzymki czuł się jak dziadek. Podkreślił, że jego podopieczny odkrył także nowe wartości życia w „pięknie natury” i odwiedzanych miejscach. „Moje życie się zmieniło” – oświadczył młodzieniec po powrocie do Włoch.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.