Papież Franciszek przyjął rezygnację kard. Theodore'a McCarricka z zasiadania w Kolegium Kardynalskim - podał Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych. Na emerytowanym arcybiskupie Waszyngtonu ciążą zarzuty molestowania seksualnego.
Papież jednocześnie zawiesił go w sprawowaniu władzy wynikającej ze święceń (a divinis) i nakazał mu prowadzenie życia modlitwy i pokuty w odosobnieniu aż do zakończenia procesu kanonicznego.
Wcześniej sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin na polecenie papieża Franciszka polecił kardynałowi Theodorowi McCarrickowi, by nie wykonywał publicznie posługi kapłańskiej.
Zarzut wobec kardynała dotyczył mężczyzny, który był krzywdzony, gdy miał 11 lat i był ministrantem w katedrze św. Patryka w Nowym Jorku. Doniesienia te zostały uznane przez Kościół za uzasadnione i wiarygodne. Sam kardynał nie przyznał się do winy, choć przeprosił za cierpienia osobę, która wysunęła wobec niego oskarżenia. W mediach pojawiły się także informacje o innych nadużyciach m.in. wobec młodego księdza oraz dwóch kleryków.
Kard. Sean O'Malley z Bostonu oświadczył cztery dni temu, że w takich przypadkach potrzebne jest coś więcej niż przeprosiny. Przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich stwierdził, że podczas gdy istnieją dobre procedury do stosowania względem oskarżonych księży, to konieczne jest wprowadzenie jaśniejszych procedur w przypadkach, gdy zarzuty dotyczą biskupów.
"National Catholic Reporter" zauważył na swej stronie internetowej, że rezygnacja z zasiadania w Kolegium Kardynalskim jest wydarzeniem bez precedensu w historii Kościoła w USA, a ostatni taki przypadek w Kościele powszechnym miał prawdopodobnie miejsce w 1927 r., gdy z kardynalatu na skutek różnic politycznych z ówczesnym papieżem zrezygnował Francuz Louis Billot. Z powodu zarzutów dotyczących nadużyć seksualnych z pełnienia funkcji kardynalskich zrezygnował w 2015 r. emerytowany arcybiskup Saint Andrews i Edynburga (Szkocja) Keith O'Brien. Nie odszedł on jednak z Kolegium Kardynalskiego. Później zmarł.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.