SDF proponują IS wymianę jeńców na druzyjskie kobiety i dzieci

Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) zaproponowały wymianę przetrzymywanych u siebie jeńców z dżihadystycznego Państwa Islamskiego (IS) na ponad 30 druzyjskich kobiet i dzieci porwanych przez IS w muhafazie As-Suwajda na południu Syrii.

SDF, które odegrały główną rolę w walkach z IS w Syrii i zajęły większość terenów kontrolowanych przez tę organizację, przetrzymuje około 600 jeńców IS, a także kilkuset członków ich rodzin.

W niedzielnym oświadczeniu SDF, które jest koalicją zdominowaną przez syryjskich Kurdów i kontroluje większość północnej i wschodniej Syrii, zadeklarowano też gotowość do obrony społeczności druzyjskiej w Syrii. "Jesteśmy gotowi wysłać tam nasze oddziały, by wyzwolić ich od terroryzmu" - napisano.

Oświadczenie SDF zostało wydane niespełna dwa tygodnie po negocjacjach między politycznym skrzydłem tej koalicji a władzami w Damaszku. Dotyczyły one ewentualnego porozumienia w sprawie przyszłości terenów kontrolowanych w Syrii przez SDF.

Zdaniem ekspertów jest to gest dobrej woli ze strony SDF, który ma pomóc w dalszych negocjacjach. SDF, które na kontrolowanych przez siebie terenach wprowadziły system polityczny oparty na równouprawnieniu wszystkich grup religijnych i politycznych, chce również w ten sposób zdobyć zaufanie społeczności druzyjskiej w Syrii. Syryjscy Druzowie od początku wojny domowej popierali reżim Baszara el-Asada i piastują wiele wysokich stanowisk w armii.

Druzyjskie kobiety i dzieci zostały porwane w trakcie ataku terrorystycznego przeprowadzonego 25 lipca w muhafazie As-Suwajda i są przetrzymywane w pustynnej enklawie IS we wschodniej Syrii, na pograniczu muhafaz Hims i Dajr az-Zaur.

IS groziło egzekucją uprowadzonych, żądając od armii syryjskiej przerwania natarcia na tereny doliny Jarmuk w muhafazie Dera, kontrolowane przez związane z IS oddziały organizacji Dżaisz Chaled bin Walid.

Gdy 31 lipca armia zdobyła te tereny, pojawiły się informacje o porozumieniu między nią a IS w sprawie uwolnienia porwanych. Ostatecznie IS odrzuciło propozycję wymiany porwanych na ponad 200 jeńców IS schwytanych w dolinie Jarmuk i zażądało dodatkowo okupu, na którego zapłatę nie zgodziły się władze syryjskie.

Druzowie to mniejszość religijna powstała w XI wieku i wywodząca się z ismaelickiej gałęzi szyizmu. Odgrywają oni również istotną rolę polityczną w Libanie i Izraelu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
26°C Niedziela
dzień
28°C Niedziela
wieczór
25°C Poniedziałek
noc
21°C Poniedziałek
rano
wiecej »