Krajowa Rada Sądownictwa nie zastosuje się do postanowień Sądu Najwyższego

Krajowa Rada Sądownictwa nie zastosuje się do postanowień SN o wstrzymaniu wykonalności uchwał Rady o negatywnym zaopiniowaniu oświadczeń o woli dalszego orzekania przez troje sędziów SN - przekazało w poniedziałek PAP Biuro KRS.

Jak wskazała KRS, wstrzymanie wykonalności uchwał jest niemożliwe, ponieważ opinie Rady zostały już przesłane do Kancelarii Prezydenta.

Chodzi o postanowienia ws. odwołań trojga sędziów SN od negatywnego zaopiniowania ich oświadczeń o woli dalszego orzekania przez KRS, które Sąd Najwyższy podjął w środę. Swoimi postanowieniami SN zdecydował o wstrzymaniu wykonalności uchwał Rady w przedmiocie dalszego zajmowania stanowiska przez troje sędziów. SN nakazał KRS powstrzymanie się od przekazania uchwały prezydentowi Andrzejowi Dudzie do czasu rozpoznania odwołania.

Zgodnie z komunikatem przekazanym PAP przez biuro Rady, "Krajowa Rada Sądownictwa nie zastosuje się do postanowień Sądu Najwyższego z 1 sierpnia 2018 r. (III PO 4/18, III PO 5/18, III PO 6/18)".

Jak zaznaczono w oświadczeniu, "wstrzymanie wykonania opinii Krajowej Rady Sądownictwa w sposób określony przez Sąd Najwyższy jest obiektywnie niemożliwe, ponieważ opinie te zostały przekazane Kancelarii Prezydenta RP już 13 lipca 2018 r."

Pod koniec lipca Sąd Najwyższy informował, że Maria Szulc i Anna Owczarek skierowały odwołania od negatywnego zaopiniowania ich oświadczeń o woli dalszego orzekania przez KRS - za pośrednictwem przewodniczącego Rady - do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego. Wcześniej odwołanie od takiego zaopiniowania przez KRS złożył natomiast do SN - również za pośrednictwem przewodniczącego Rady - Józef Iwulski.

Jeszcze w lipcu rzecznik KRS Maciej Mitera przekazał PAP, że przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Leszek Mazur poinformował Radę, iż nie nada biegu i nie prześle do SN odwołań trojga sędziów.

Z kolei Rzecznik SN sędzia Michał Laskowski oświadczył, że przesłanie odwołań trojga sędziów Sądu Najwyższego od negatywnego zaopiniowania ich oświadczeń o woli dalszego orzekania, to prawny obowiązek KRS i to bez względu na merytoryczną ocenę ich treści. Laskowski przekazał też, że troje sędziów złożyło też swoje odwołania bezpośrednio do Sądu Najwyższego.

W czwartek biuro Rady przekazało PAP, że Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa zleciło Wydziałowi Prawnemu Rady analizę, czy odwołania trojga sędziów Sądu Najwyższego od negatywnego zaopiniowania ich oświadczeń o woli dalszego orzekania są dopuszczalne.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  07.08.2018 08:22
  "Chodzi o o negatywnym zaopiniowaniu oświadczeń o woli" - KTO TO PISAŁ?!
 • Jarek
  07.08.2018 16:04
  Myślę, że potrzeba pokazać związki obecnych komisarzy tzw. europejskich z komunizmem. Aktualne rozgrywki polskiego z nazwy sądu nie byłyby możliwe bez wcześniejszych uzgodnien. To aktualne Timmermansa nic nie robienie wpisuje się kolaboracje "polskich" sędziów. Jak nie mogli atakować otwarcie to zaatakowali poprzez sędziów na telefon. Jak wielka jest ta sieć wyjdzie wcześniej niż się wszyscy spodziewają. Za to pewnie zginęli nasi politycy w Katyniu, bo już wiedzieli.
 • A.G.
  07.08.2018 22:20
  Niepoważna informacja, ponieważ żaden organ KRS nie podjął decyzji w tej sprawie ale mimo to - biuro KRS podało do PAP komunikat tej treści.
 • Konstytucja
  08.08.2018 05:48
  Spieracie sie o polityke a umyka wam to co wazniejsze.Walka o moralnosc czyli prawde.A prawda jest taka,ze Konstytucja nadal obowiazuje pomimo, tego ze Prezydent Duda, premier Szydllo i poslowie PiSu,ktorzy powolujac sie na Boga przysiegali jej strzec lamia ja teraz .Narod polski staje sie narodem krzywobenym.Rzadzcy PiS niszczy wartosci chrzescjanskie a co robi Kosciol podobno straznik moralnosci?W zaslepieniu politycznym ucina galaz na,ktorej siedzi.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  24 25 26 27 28 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  9°C Środa
  wieczór
  7°C Czwartek
  noc
  4°C Czwartek
  rano
  11°C Czwartek
  dzień
  wiecej »