Para prezydencka udaje się z oficjalną wizytą do Australii i Nowej Zelandii

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą udają się w czwartek z oficjalną wizytą do Australii i Nowej Zelandii. Prezydent weźmie udział w Polsko-Australijskim Forum Energetycznym oraz spotka się z najważniejszymi władzami obu krajów, a także z Polonią.

W czasie czterodniowej wizyty w Australii para prezydencka odwiedzi Melbourne, Canberrę oraz Sydney. Z kolei podczas dwudniowego pobytu w Nowej Zelandii prezydent i pierwsza dama odwiedzą Wellington i Auckland.

Pierwsza w historii wizyta prezydenta Polski w Australii i Nowej Zelandii ma dotyczyć kwestii politycznych, gospodarczych, obronnych i polonijnych. Zaplanowano rozmowy Andrzeja Dudy z najważniejszymi politykami obu krajów oraz podpisanie licznych umów bilateralnych - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Prezydencki minister zaznaczył, że obie strony przyjmujące nadały wizycie polskiego prezydenta najwyższą dyplomatyczną rangę oficjalnej wizyty państwowej, czemu towarzyszy pełne zaangażowanie Australii i Nowej Zelandii w organizację, "także jeżeli chodzi o ponoszenie istotnej części kosztów wizyty pana prezydenta w tych krajach".

Wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Australii towarzyszyć będzie delegacja MON z szefem resoru Mariuszem Błaszczakiem na czele. "Zakładamy, że efektem rozmów będzie podpisanie listu intencyjnego na zakup fregat rakietowych, które wzmocnią polską Marynarkę Wojenną" - mówił szef gabinetu prezydenta.

Szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch powiedział PAP, że jednym z "kluczowych wymiarów" wizyty prezydenta w Australii będą sprawy związane z bezpieczeństwem, a w tym - jak podkreślił - rozmowy w sprawie zakupu przez Polskę fregat rakietowych typu Adelaide.

Zdaniem Solocha, ich pozyskanie wzmocniłoby potencjał polskiej Marynarki Wojennej. "Pozyskanie zdolności do prowadzenia skutecznej obrony powietrznej, co umożliwiają australijskie okręty, w praktyce przeniesie polską Marynarkę do zupełnie innej ligi" - podkreślił szef BBN.

W stolicy Australii para prezydencka zostanie oficjalnie powitana przez Gubernatora Generalnego Australii Petera Cosgrove. Prezydent będzie tam też rozmawiał "w cztery oczy" z premierem Australii Malcolmem Turnbullem; po tym spotkaniu zaplanowano rozmowy bilateralne pod przewodnictwem prezydenta Polski i premiera Australii. W Canberrze Duda spotka się też z liderem opozycji Billem Shortenem, a także weźmie udział w ceremonii w The Australian War Memorial.

W Melbourne para prezydencka spotka się z gubernator stanu Wiktoria Lindą Dessau, a w Sydney z gubernatorem stanu Nowa Południowa Walia Davidem Hurleyem.

W Sydney prezydent zainauguruje Polsko-Australijskiego Forum Energetycznego. Forum będzie poświęcone współpracy biznesowej w obszarze nowoczesnych technologii i innowacji w sektorze zasobów naturalnych i energii.

W organizowanym z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy forum wezmą udział przedstawiciele takich spółek jak: PGNiG, Gaz-System, Polskie LNG, Jastrzębska Spółka Węglowa czy Węglokoks. W rozmowach wezmą udział także przedstawiciele Państwowego Instytutu Geologicznego, Ministerstwa Energii i Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Ze strony australijskiej swój udział w forum zapowiedzieli m.in.: Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO), Geoscience Australia, Nautitech, National Energy Resources Australia (NERA). Podczas forum przewidziane jest podpisanie porozumień o współpracy pomiędzy polskimi podmiotami i ich australijskimi partnerami.

Podczas wizyty prezydenta w Sydney zostanie otwarte Zagraniczne Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Andrzej Duda spotka się też z inwestorami oraz z młodymi polskimi przedsiębiorcami i start-upowcami działającymi w Australii.

Podczas pobytu w Australii para prezydencka spotka się również z australijską Polonią. W Melbourne i Sydney prezydent wręczy odznaczenia państwowe zasłużonym działaczom polonijnym. W Melbourne prezydent będzie też uczestniczył w uroczystości w Mauzoleum Pamięci, poświęconej wspólnym walkom polskich i australijskich żołnierzy pod Tobrukiem.

Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda wezmą też udział w przyjęciu wydanym przez gubernator stanu Wiktoria z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

W Auckland polską parę prezydencką powita Gubernator Generalna Nowej Zelandii Patsy Reddy. Prezydent Duda spotka się też z premier tego kraju Jacindą Ardern. Podczas spotkania zaplanowano podpisanie dokumentów, a następnie konferencję prasową prezydenta Dudy i premier Ardern.

Andrzej Duda spotka się w Auckland z liderem opozycji Simonem Bridgesem. Ponadto, para prezydencka weźmie udział w ceremonii w Auckland War Memorial Museum. Prezydent złoży wieniec pod pomnikiem World War Two Hall of Memories.

W Auckland prezydent spotka się także z przedstawicielami biznesu w Nowej Zelandii. Podczas spotkania pary prezydenckiej z Polonią w Domu Polskim Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe zasłużonym działaczom polonijnym.

Z kolei w stolicy Nowej Zelandii prezydent będzie uczestniczył w uroczystym otwarcie Skweru Polskich Dzieci w Wellington. Andrzej Duda złoży też kwiaty przy tablicy upamiętniającej Polskie Dzieci z Pahiatua. Para prezydencka spotka się też przedstawicielami tego środowiska.

31 października 1944 roku do portu Wellington przypłynął statek, na którego pokładzie znajdowało się 733 polskich dzieci oraz ponad stu opiekunów. Wszyscy trafili do przygotowanego przez stronę nowozelandzką Obozu Polskich Dzieci zlokalizowanego pod miasteczkiem Pahiatua (w języku Maorysów nazwa oznacza "miejsce spoczynku bogów"), położonego około 160 km na północ od stolicy Nowej Zelandii.

Polacy przybyli do Nowej Zelandii na zaproszenie tamtejszego rządu. Większość dzieci była sierotami pochodzącymi z polskich rodzin zesłanych przez Sowietów na Wschód. Obóz pod Pahiatua funkcjonował do 1949 roku. Po zamknięciu obozu dzieci wysyłano do szkół z internatem. Większość z nich została w Nowej Zelandii na stałe, część wróciła do Polski lub wyjechała do innych krajów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  15°C Środa
  noc
  12°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  18°C Środa
  wieczór
  wiecej »