Mszą św. w katedrze wrocławskiej rozpoczęły się tegoroczne Wrocławskie Dni Duszpasterskie. Hasło przewodnie wydarzenia brzmi: "W mocy Bożego Ducha - powołani do wolności".
Eucharystii rozpoczynającej dwudniowe sympozjum przewodniczył pod przewodnictwem abp. Józef Kupny, metropolita wrocławski. Homilię wygłosił ks. Roman Chromy, sekretarza Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.
"Zawsze pytaj Ducha Świętego, czego Jezus oczekuje od ciebie" - na tych słowach zaczerpniętych z adhortacji papieża Franciszka "Gaudete et Exultate" kaznodzieja oparł swoje rozważania. Przypomniał też, że obecna edycja WDD odbywa się w piątym roku pontyfikatu ojca świętego, który w tym czasie daje Kościołowi konkretne wskazówki do programu duszpasterskiego. - Najpierw pisał o nowej ewangelizacji, potem o kwestiach społecznych i ekologicznych, o rodzinie, o przygotowaniu do małżeństwa, kilka miesięcy temu o świętości, a niebawem zgromadzi młodych na Watykanie, aby ich zapytać co Duch Święty ma do powiedzenia przez ich usta dla współczesnego Kościoła. Spotykamy się również w drugim roku realizacji programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce, roku, który odnosi nas bezpośrednio do tajemnicy Pięćdziesiątnicy - przypominał.
Następnie ks. R. Chromy odniósł się do kilku myśli z "Gaudete et Exultate". Przypomniał, że Franciszek pisze o tym, że nie mamy szansy na świętość bez otwarcia się na Ducha Świętego. - Bardzo czytelne są te proste wyrażenia Franciszka zachęcające nas do przyjęcia drogi świętości. Mówi o świętości sąsiedztwa, świętości klasy średniej i wreszcie stwierdza krótko: "świętość także dla ciebie".
Cytował kolejne fragmenty dokumentu, w którym papież nawiązuje do pokusy zaplątania się w swoją słabość i daje konkretną wskazówkę jak sobie z nią poradzić - wznieść oczy ku Ukrzyżowanemu i powiedzieć: "Panie jestem biedakiem, ale Ty możesz dokonać cudu uczynienia mnie trochę lepszym".
Kaznodzieja podkreślił, że Franciszek w swojej adhortacji bardzo mocno łączy odkrycie swojej misji z konkretną działalnością. - Ale niczego dokładnie nie definiuje, bo mówi to w świetle słów: "Zawsze pytaj Ducha Świętego, czego Jezus oczekuje od ciebie". Każdy z nas ma swoją indywidualną drogę, ale zawsze realizowaną we wspólnocie Kościoła - dodał. Następnie znów nawiązał do "Gaudete et Exultate" i przypominał, że Franciszek naucza o tym, że chrześcijanin nigdy nie można swojej ziemskiej misji traktować inaczej jak drogi świętości, bo wolą Bożą jest uświęcenie człowieka. - i dopowiada: "Miarą świętości jest to jak wiele jest w naszym życiu z Chrystusa oraz na ile mocą Ducha Świętego kształtujemy nasze życie na podobieństwo Jego życia".
Ks. Chromy wyjaśniał, że papież zachęca nas do tego byśmy dawali to, co jest w nas najlepsze. - Tak definiuje naszą działalności i właściwie każdy z nas musi sobie zadać to pytanie: co we mnie jest najlepsze, aby dać Kościołowi?
- Patrząc się na duszpasterstwo naszego Kościoła w Polsce, trzeba powiedzieć, że Kościół jest wspólnotą bardzo zróżnicowaną. (...) Papież Franciszek jest świadomy zagrożeń, które towarzyszą osobom zaangażowanym w Kościele, a jednak prosi, abyśmy nigdy życia duchowego, wewnętrznego nie przeciwstawiali życiu duszpasterskiemu, naszej aktywności.
Na zakończenie zwrócił uwagę, że wszyscy jesteśmy powołani przez Chrystusa, by odkrywać swoją misję i działać. - Dajmy z siebie w mocy Bożego Ducha to, co w sobie mamy najlepsze, najpiękniejsze, aby ukazać oblicze Chrystusa we współczesnym świecie.
Posłuchaj całej homilii:
Wrocławskie Dni Duszpasterskie to jedno z najstarszych forów duszpastersko-dyskusyjnych w Polsce organizowane od 1971 roku. WDD co roku gromadzą duszpasterzy, katechetów i osoby zaangażowane w życie Kościoła z całego kraju.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.