Putin i Tusk na naradzie z władzami Moskwy

Premierzy Rosji i Polski, Władimir Putin i Donald Tusk uczestniczyli w sobotę wieczorem w Smoleńsku w telekonferencji z przedstawicielami władz Moskwy, resortu zdrowia i władz lotniska Domodiedowo, dotyczącej przygotowań do identyfikacji ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154M.

Premierów poinformowano m.in. o tym, że do Moskwy dotarły już pierwsze trumny z ofiarami sobotniej katastrofy w Smoleńsku.

Wiceburmistrz rosyjskiej stolicy Piotr Biriukow zapewnił, że wszystkie służby Moskwy są przygotowane do przyjęcia rodzin ofiar tragedii. Na wszystkich lotniskach dyżurują lekarze, psychologowie i tłumacze. Zapewniono też środki transportu i zarezerwowano 450 miejsc w trzech moskiewskich hotelach.

"Moskwa bierze na siebie wydatki na przyjęcie rodzin polskich ofiar katastrofy. Chodzi o mieszkanie, wyżywienie i pomoc medyczną. Wszystkie hotele będą wyposażone w dodatkowe autobusy potrzebne do obsługi polskich obywateli" - podkreślił.

Na lotnisku Domodiedowo wylądowały dwa pierwsze śmigłowce z ciałami ofiar. Zostaną one przewiezione do Centralnego Biura Sądowych Ekspertyz Medycznych, gdzie odbędą się czynności identyfikacyjne.

Szefowa rosyjskiego Ministerstwa Zdrowia Tatiana Golikowa zapewniała, że służby medyczne są gotowe do zrealizowanie zadań związanych z medycyną sądową. Dodała, że jest przygotowanych 400 stanowisk do przeprowadzenia sekcji zwłok i identyfikacji.

Golikowa powiedziała, że rodzinom ofiar będzie zapewniona pomoc psychologiczna. "Psychologowie będą pomagać członkom rodzin ofiar podczas całej procedury identyfikacji zwłok. Zorganizowana jest też pomoc psychologiczna we wszystkich hotelach, w których mieszkać będą rodziny ofiar" - poinformowała.

W trakcie telekonferencji Putin pytał minister zdrowia czy potrzebna jest pomoc psychologów z Polski. "Jesteśmy gotowi pracować razem z naszymi kolegami" - zaznaczyła minister.

Wcześniej Władimir Putin osobiście zaprowadził Tuska na miejsce katastrofy. Dwaj premierzy wspólnie złożyli tam wiązanki kwiatów. Tusk uklęknął na chwilę przy szczątkach maszyny. Putin stał obok niego; przeżegnał się, po czym serdecznie objął polskiego premiera.

Rosyjski minister ds. sytuacji nadzwyczajnych Siergiej Szojgu opowiedział dwóm szefom rządów o przebiegu dramatu.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  14°C Poniedziałek
  rano
  20°C Poniedziałek
  dzień
  21°C Poniedziałek
  wieczór
  17°C Wtorek
  noc
  wiecej »