Hierarcha przewodniczył uroczystej Mszy św. na zakończenie wielkiego odpustu w sanktuarium Narodzenia NMP w Tulcach.
W homilii zauważył, że w kontekście obchodów święta Narodzenia NMP warto podjąć postulat „usunięcia z polskiego prawa kwestii aborcji eugenicznej, czyli prawa do zabijania – z powodu uszkodzenia płodu – jeszcze nienarodzonych dzieci”. Podkreślił, że „prawna zgoda na zabijanie tych dzieci jest reliktem dawnych teorii eugenicznych, czyli nauk dążących do doskonalenia ludzkiej rasy”, co stanowiło istotny element ideologii nazistowskiej.
Do sanktuarium maryjnego pod Poznaniem przybyły liczne pielgrzymki piesze, autokarowe i rowerowe ze wsi i miasteczek, m.in. z Robakowa, Puszczykowa, Swarzędza i z wielu poznańskich parafii oraz pątnicy indywidualni.
We Mszy św. przy ołtarzu polowym, którą poprzedziła modlitwa „Anioł Pański”, uczestniczyło kilka tysięcy osób – rodziny z dziećmi, młodzież, chorzy i niepełnosprawni oraz siostry zakonne.
W homilii metropolita poznański zwrócił uwagę na związek narodzenia Maryi z życiem chrześcijańskim. Przywołując słowa papieża Franciszka z adhortacji „Amoris laetitia”, podkreślił, że „życia nie daliśmy sobie sami, ale je otrzymaliśmy. Wielki dar życia jest pierwszym podarunkiem, jaki dostaliśmy”.
„Dar nowego dziecka, które Pan powierza ojcu i matce, ma swój początek w przyjęciu, jest kontynuowany przez opiekę podczas życia doczesnego, a jego celem ostatecznym jest radość życia wiecznego” – zaznaczył abp Gądecki. Zauważył, że nie wszystkie dzieci, które przychodzą na świat, są chciane i oczekiwane.
„Jeśli dziecko przychodzi na świat w niechcianych okolicznościach, to rodzice lub inni członkowie rodziny, powinni uczynić wszystko, co w ich mocy, aby je przyjąć jako dar Boga i podjąć odpowiedzialność, aby je przyjąć z otwartością i miłością” – powiedział metropolita poznański.
Przewodniczący KEP zauważył, że w kontekście obchodów święta Narodzenia NMP warto podjąć postulat „usunięcia z polskiego prawa kwestii aborcji eugenicznej, czyli prawa do zabijania – z powodu uszkodzenia płodu – jeszcze nienarodzonych dzieci”.
Metropolita poznański podkreślił, że „prawna zgoda na zabijanie tych dzieci jest reliktem dawnych teorii eugenicznych, czyli nauk dążących do doskonalenia ludzkiej rasy”, co stanowiło istotny element ideologii nazistowskiej.
Abp Gądecki przypomniał, że dawne instytuty eugeniczne otrzymały po wojnie nazwę instytutów genetycznych, a cel ich badań nazywa się dzisiaj „zdrowiem reprodukcyjnym”.
Zaznaczył, że w konstytucji polskiej każdemu człowiekowi przysługuje prawna ochrona życia, które jest fundamentalnym dobrem człowieka.
„Skoro zaś podstawowym kryterium oceny poziomu cywilizacji jest kryterium konstytucyjnych gwarancji ochrony życia ludzkiego, odbieranie takiego prawa dzieciom chorym nie przynosi chluby III Rzeczypospolitej” – stwierdził metropolita poznański.
Podkreślił, że „aborcja eugeniczna nie tylko godzi w wartość ludzkiego życia, ale jest już anachronizmem z punktu widzenia współczesnej nauki”.
Na zakończenie Mszy św. abp Gądecki poświęcił woreczki z ziarnem siewnym.
Metropolita poznański dokonał też poświęcenia piętnastu kopii figur Matki Bożej Tuleckiej, które zostaną przekazane do okolicznych wiosek należących do parafii.
Wielki Odpust Narodzenia NMP w Tulcach zakończyły Koronka do Miłosierdzia Bożego i nieszpory o NMP.
Tegorocznemu wydarzeniu towarzyszyło hasło „Wojownicy Maryi napełnieni Duchem Świętym”.
Oddalone o kilkanaście kilometrów od Poznania Tulce to jedna z najstarszych parafii w archidiecezji poznańskiej. Parafia pw. Narodzenia NMP w Tulcach pod Poznaniem istnieje już od XII w. Szczególną intensyfikację kultu Maryi zapoczątkowało umieszczenie w kościele w 1500 r., ufundowanej przez arcybiskupa poznańskiego Uriela Górkę, figury Matki Bożej z Dzieciątkiem. Ta późnogotycka rzeźba nieznanego autora już wtedy uważana była za cudowną. Wielu pątników pieszo wytyczało sobie szlaki, by docierać do Matki. Wieść o dokonujących się tutaj za wstawiennictwem Maryi cudach niosła się bowiem daleko poza granice parafii. Pierwszej koronacji figury dokonał bp Wojciech Tolibowski w 1662 r.
2 września 1979 r. abp Jerzy Stroba, metropolita poznański, koronował ją koronami papieskimi.
Do tuleckiego sanktuarium najwięcej pielgrzymów przybywa we wrześniu z okazji wielkiego odpustu ku czci Narodzenia NMP. W czerwcu z kolei odbywa się Archidiecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.