Reklama

Tychy: Msza św. w intencji ofiar Katynia

Rocznica dzisiejsza przepełnia nas wszystkich głębokim bólem, bo wspominając tamte wydarzenia sprzed 70 lat patrzymy na kolejną tragiczną datę, która została wpisana do kalendarza historii Polski - 10 kwietnia 2010 roku” - mówił metropolita katowicki abp Damian Zimoń.

Reklama

„Rocznica dzisiejsza przepełnia nas wszystkich głębokim bólem, bo wspominając tamte wydarzenia sprzed 70 lat patrzymy na kolejną tragiczną datę, która została wpisana do kalendarza historii Polski - 10 kwietnia 2010 roku” - mówił metropolita katowicki abp Damian Zimoń do uczestników Mszy św. sprawowanej w tyskiej parafii św. Benedykta w intencji zamordowanych w Katyniu polskich oficerów, funkcjonariuszy policji, żołnierzy Korpusu Ochrony pogranicza i właścicieli ziemskich, a także za śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego Małżonkę i osoby towarzyszące, którzy zginęli w katastrofie lotniczej w drodze do Katynia.

Metropolita katowicki powiedział, że w związku z tymi tragicznymi wydarzeniami zadajemy wiele pytań, przeżywamy żałobę, wspominamy. Trzeba jednak również wpisać je w święte teksty, które w tych dniach słyszymy w kościele. „To niezwykłe, że następnego dnia po katastrofie była Niedziela Miłosierdzia” - zauważył abp Zimoń.

Nawiązując do rozmowy Jezusa z Nikodemem zwrócił uwagę, że jest w niej mowa nie tylko o konieczności powtórnego narodzenia, ale również o życiu wiecznym. „To temat, który nas najbardziej teraz interesuje” - powiedział kaznodzieja.

Metropolita katowicki powiedział, że Prezydent i inni, którzy zginęli w katastrofie byli ludźmi wierzącymi. Wspominając pobyt Prezydenta na uroczystościach rocznicowych „Solidarności” w Jastrzębiu Zdroju opowiedział o tym, jak Lech Kaczyński poprosił przed Mszą św. o spowiedź.

Zwracając się do licznie zgromadzonej w kościele w Tychach młodzieży abp Zimoń apelował: „Pamiętajcie te wydarzenia, zapiszcie je w sercach i pamiętnikach. Rozmawiajcie o tym, zastanawiajcie się, co Pan Bóg chce nam przez nie powiedzieć”.

Metropolita katowicki przywołał obraz pierwotnego Kościoła, w którym wszystkich łączyło jedno serce i jeden Duch. Stwierdził, że te słowa są apelem i do nas, abyśmy myśleli w kategoriach dobra wspólnego. Przypomniał, że jedność, którą chcemy budować, rodzi się ludzkim sercu, jest darem Ducha Świętego. „Nieraz trzeba ustąpić, lepiej drugiego zrozumieć, mieć cierpliwość, żeby z nim rozmawiać, wskazać mu drogę, opiekować się nim - zwłaszcza rodzice, wychowawcy, nauczyciele” - mówił abp Zimoń.

Przypominając, że krzyż jest znakiem zwycięstwa, metropolita katowicki modlił się, by Chrystus Zmartwychwstały dawał nam moc budowania wspólnotę Ludu Bożego i wspólnotę obywatelskiego państwa, ludzi odpowiedzialnych, którzy potrafią docenić nie tylko siebie, ale i drugich.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
-1°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
2°C Sobota
dzień
2°C Sobota
wieczór
wiecej »

Reklama